Zračenje prostorov v vseh letnih časih

Zračenje prostorov v vseh letnih časih

Teorija je dobro znana vsem – zračenje stanovanja je ključno za ohranjanje zdravega bivalnega okolja brez vlage in plesni ter za zagotavljanje dobrega počutja v prostoru. Naši domovi postajajo prave multifunkcijske enote. Še zlasti s trendom dela od doma v njih preživljamo vse več časa, naše zahteve po svežem zraku pa postajajo vse pomembnejše. Kar predstavljajte si produktivno delo v prostoru s “slabim” zrakom. Misija nemogoče, kajne?

Nas pa kot prave domače mojstre zanima tudi praksa – res veste, kako poteka pravilno zračenje prostorov v vseh vremenskih razmerah? Preverite svoje poznavanje pravil za prezračevanje in zbrane nasvete Inposovih poznavalcev.   

Nasvet #1: Kako zračiti pozimi brez bistveno višjih stroškov ogrevanja

Menite, da zračenje prostorov v hladnejših mesecih prinaša le višje stroške položnic? Ni nujno. Kratko, intenzivno zračenje prostorov pozimi (5–10 minut) z odprtimi okni na prepih učinkovito zamenja postani zrak s svežim, ne da bi se stene ali pohištvo ohladili. Na tak način se toplota, ki se je shranila v stenah, ohranja, zrak pa se hitreje ponovno segreje. 

Naš dodatni nasvet za zračenje pozimi je, da se izogibate dolgotrajnemu zračenju “na kip”, saj tako ne zagotovimo učinkovite menjave zraka, stene pa po nepotrebnem ohlajamo.

 Pozimi zračimo zjutraj in zvečer ter za kratek čas, vir: Canva

Pozimi zračimo zjutraj in zvečer ter za kratek čas, vir: Canva

Nasvet #2: Kako zračiti, ko smo prehlajeni

Se vam zdi, da zračenje prostorov v sezoni prehladov prinaša še več možnosti za obolenje? Resnica je ravno nasprotna. Prehlad povzročajo virusi, ne hladen zrak. S pravilnim zračenjem pravzaprav zmanjšamo količino virusov in bakterij v zraku in posledično možnost dodatnih okužb. 

Če ste že podlegli prehladu ali drugi respiratorni bolezni, je pomembno, da v času zračenja ostanete kar se da na toplem. Umaknite se iz prostora, ki ga zračite, ali pa se ogrnite z dodatno odejo.  

Nasvet #3: Kako zračiti v vročih mesecih

Najboljši čas za zračenje prostorov v poletnih mesecih  je zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Takrat se ozračje običajno ohladi, kar pomeni, da bo zračenje imelo manj vpliva na delovanje vaše klimatske naprave. Zjutraj po prezračevanju jo le prižgite za vzdrževanje prijetne temperature in morda čez dan sploh ne boste potrebovali bolj agresivnega ohlajanja. 

Pomembno je tudi, da – če je le možno – zatemnite prostor. S spuščanjem rolet ali žaluzij preprečite vdor močnih sončnih žarkov, ki bi dodatno ogreli prostor. 

Poleti zračimo v urah z nižjimi temperaturami, zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, vir: Canva

Poleti zračimo v urah z nižjimi temperaturami, zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, vir: Canva

Nasvet #4: Zračite tudi v deževnem vremenu

Eden izmed najbolj znanih mitov o prezračevanju veleva, da je zračenje v deževnih dneh odsvetovano, saj na tak način v prostor vstopa vlaga. Resnica pa je, da je vlažnost zunanjega zraka (vsaj v našem podnebju) običajno nižja kot tista v notranjih prostorih. Slednje je opazno še zlasti v kopalnici ali kuhinji, kjer se zaradi tuširanja ali kuhanja sprošča para. 

 

Z zračenjem med dežjem odstranimo odvečno notranjo vlago in poskrbimo za mešanje notranjega zraka z zunanjim, ki vsebuje več kisika. Pravilo je, da med dežjem zračenje hiše poteka krajši čas in da ne odpirate oken, ki so neposredno izpostavljena dežju

Potrebujete pri zračenju tudi tehnično pomoč? Oglejte si našo ponudbo prezračevalne tehnike. 

 

 

FAQ

1.

Kolikokrat na dan je dobro prezračiti prostor?

Običajno ne glede na letni čas svetujemo zračenje prostorov zjutraj in zvečer. V zimskih mesecih lahko prezračujemo še dodatno enkrat do dvakrat čez dan, poleti pa le, če to dopuščajo zunanje temperature. Med največjimi vročinskimi valovi se prezračevanje odsvetuje.
2.

Je boljše zračenje na kip ali na prepih?

Zračimo vedno na prepih, saj je na tak način menjava zraka učinkovitejša. Pozimi se na tak način stene in pohištvo se ne ohladijo, poleti pa nam prezračevanje na prepih prinese hitrejši občutek prijetnejšega zraka.
3.

Ali moramo zračiti prostore tudi če imamo doma razvlaževalnik zraka?

Da, razvlaževalnik zraka pomaga pri zmanjševanju vlažnosti, ne nadomesti pa svežega zraka oziroma poskrbi za več kisika. Zračenje zato priporočamo kljub naprednim tehnologijam, ki jih prinašajo razvlažilci, ventilatorji ali rekuperacijski sistemi.
4.

Kako zračiti v prostorih, ki nimajo okna?

V prostorih brez oken priporočamo uporabo ventilatorjev oziroma sistema za zračenje. Še bolj preprosta rešitev pa je, da na stežaj odprete okno v najbližjem prostoru in zrak iz prostora brez okna zvrtinčite proti odprtemu oknu. Na tak način lahko denimo poteka zračenje podstrešja.
5.

Kako zračimo jeseni in spomladi?

Tudi v temperaturno zmernejših spomladanskih oziroma jesenskih mesecih se priporoča prezračevanje zjutraj in zvečer. Če imate alergijo na cvetni prah, spomladi prezračujte pozno zvečer ali po dežju, ko je koncentracija cvetnega prahu v zraku najnižja.