VRTNA IN SOLARNA SVETILA
Pokaži več
O pozitivnem vplivu prijetne svetlobe na ljudi je spisanih že mnogo člankov. Če ste tudi vi pristaš ambientalne svetlobe, ki riše prijetne sence in poskrbi za pravo sprostitev, ste zagotovo pomislili tudi na nakup vrtnih svetil. Ta so namreč nepogrešljiv del vrtne dekoracije, saj so odličen način za osvetlitev in popestritev vašega vrta, terase, balkona ali celo okenskih polic. Poleg vizualne privlačnosti in prijetnega vzdušja zagotavljajo tudi varnost, saj olajšajo vaše gibanje okrog hiše v večernih ali zgodnjih jutranjih urah (na primer pri odnašanju smeti ali vrtnih druženjih), hkrati pa so z njihovo pomočjo bolj vidni tudi morebitnimi vsiljivci.
Najbolj priljubljena vrsta svetil na inpos.eu so z naskokom solarne lučke, zunanje lučke, ki uporabljajo sončno energijo in so zato ekološko (in cenovno) prijazna izbira. Solarne lučke so tudi enostavne za namestitev in vzdrževanje ter omogočajo estetsko osvetlitev vrta brez dodatnih stroškov oziroma porabe elektrike.
Kakšne vrste vrtnih svetil poznamo in kako izbrati pravo?
Podobno kot pri notranjih svetilih, poznamo tudi v svetu vrtnih svetilk različne modele in vrste: od minimalističnih lučk do večjih ali stenskih svetilk. Pri izbiri se je potrebno najprej vprašati, ali iščete svetilke, ki se priključijo na elektriko, ali vam bolj ustrezajo solarne vrtne lučke, ki delujejo na sončno energijo. Naj znova povzamemo pravilo, s katerim vaš nakup ne bo zgrešen: če iščete preprosto osvetlitev, ki ne potrebuje električnega priklopa in minimalno vpliva na račun za elektriko, so solarne vrtne lučke odlična izbira.
- Pri postavitvi svetil na vrtu upoštevajte njihovo velikost. Za manjše vrtove in balkone priporočamo manjše, minimalistične svetilke, medtem ko so za večje površine, zlasti tam, kjer so večje rastline ali grmi, primernejši večji viri svetlobe oziroma zunanja vrtna svetila.
- Učinkovita osvetlitev vrta je pogosto odvisna tudi od števila svetilk. Za dobro osvetlitev večjih površin boste potrebovali več svetilk, ki bodo po prostoru enakomerno porazdeljene, za manjše površine pa pogosto zadostuje že nekaj posameznih solarnih lučk.
- Če iščete svetila, ki so hkrati dekorativna in funkcionalna, so solarne zunanje lučke idealna izbira. Na voljo so v različnih oblikah in barvah, vse pa so enako preproste za montažo, kar vam omogoča, da jih lahko kombinirate in montirate kakorkoli želite.
Prednosti solarnih lučk in možnosti uporabe
Solarne lučke se uporabljajo na različnih zunanjih površinah, saj so povsem enostavne za nameščanje. Običajno jih kar zapičimo v zemljo, pri čemer smo pozorni, da ima sončna energija dostop do njihovih vgrajenih sončnih celic. Ta vrsta lučk za svoje delovanje ne potrebuje električnih priključkov: čez dan zbrana energija se ponoči uporabi za osvetlitev.
Solarne zunanje lučke tako prinašajo energijsko učinkovito rešitev za prijetno atmosfero in osnovno varnost na vrtu ali terasi. Poleg tega so solarne lučke vodoodporne in primerne za vse vremenske razmere, kar omogoča njihovo celoletno uporabo. Nekoliko slabše delujejo le v mračnejših, poznojesenskih in zimskih dneh. Takrat so lahko manj efektivne in jih po potrebi dopolnimo s kakšnim klasičnim vrtnim svetilom.
Da, večina solarnih lučk je izdelanih iz vodoodpornih materialov, kar omogoča njihovo uporabo v vseh letnih časih. Število lučk je odvisno od velikosti vrta in želenega učinka. Pri tem moramo upoštevati tudi moč solarnih lučk: če je njihova moč med 1-3 W, jih lahko namestite na 3-4 metre. Če so šibkejše (recimo manj kot 0,5 W), pa na 1-2 metra. Če osvetljujete pot, jih vsekakor postavite bližje. Prav tako jih boste potrebovali več, če je vaše vrtno zelenje bujno. Seveda, zakaj pa ne? Brez težav jih lahko zapičite v balkonska korita in z njimi popestrite tudi najmanjše balkone. Ob polnem sončnem dnevu lahko solarne vrtne lučke svetijo od 6 do 8 ur, kar omogoča osvetlitev skozi večji del večera oziroma noči. Da, solarne lučke lahko delujejo tudi v oblačnih dneh, vendar bo njihova svetlost morda manjša, saj ne prejemajo toliko sončne svetlobe kot v sončnih dneh.FAQ
Ali so solarne lučke primerne za vse vremenske razmere?
Koliko solarnih lučk potrebujem za osvetlitev vrta?
Ali je mogoče solarne lučke uporabljati tudi na balkonih in terasah?
Kako dolgo svetijo solarne lučke po polnjenju?
Ali lahko solarne lučke delujejo v oblačnih dneh?
-
- Svetilka LED solarna stenska KAPUAS 1,5W 4000K IP44Akcija 23,19 EUR / KOS Redna cena 28,99 EUR / KOS
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-