ZEMLJA ZA VRTOVE
Pokaži več
Vrtna zemlja v vrečah združuje preverjeno kombinacijo zemlje, komposta, gline ali ostalih dodatkov in prispeva k sočnemu pridelku.
- Univerzalna zemlja za vrt je primerna za različne rastline (in za večino rastlin), saj vsebuje mešanico komposta, šote in drugih organskih snovi. Šota bo izboljšala strukturo zemlje in zagotovila, njeno rahlost in zračnost.
- Zemlja za vrtnice: vrtnice zahtevajo bogato zemljo z rahlo kislim pH (okoli 6,0 do 6,5). Zanje je priporočljivo uporabiti posebno mešanico za vrtnice.
- Citrusi potrebujejo zemljo, ki dobro odvaja vodo, saj so njihovi korenine občutljive na prekomerno vlago. Najboljša zemlja za citruse je mešanica, ki vsebuje pesek ali perlit, da se izboljša drenaža, ter kompost za zagotavljanje hranil. pH zemlje za citruse naj bo rahlo kisel (med 5,5 in 6,5).
- Trava potrebuje rahlo kislo do nevtralno zemljo (pH med 6,0 in 7,0), ki je bogata s hranili. Zemlja za travo vsebuje mešanico peska in komposta. Redno prezračevanje trate bo izboljšalo kroženje zraka v zemlji in preprečilo zbitost zemlje, kar bo pozitivno vplivalo na njeno rast.
- Sobne rastline imajo različne potrebe glede na vrsto, vendar je splošno priporočljivo uporabiti univerzalno zemljo za sobne rastline, ki je bogata s hranili in ima dobro drenažo.
Ključni korak pri vrtnarjenju (in tudi pri izbiri ustrezne zemlje in gnojil) je torej preverjanje pH vrednosti zemlje. To lahko storite s posebnimi pH testnimi kompleti ali digitalnimi pH merilniki. Približne vrednosti pa lahko odčitate že z domačim testom kislosti zemlje. Vzemite dva lončka z vzorcem zemlje. Na enega dodajte nekaj kapljic belega kisa. Če začne tvoriti mehurčke, je pH nad 7. Drugi vzorček pokapljajte z malo vode, nato pa ga posujte sodo bikarbono. Če začne tvoriti mehurčke, je pH prav tako večji kot 7.
Kako začeti z vrtnarjenjem
Če se šele podajate v terapevtski svet vrtnarjenja, je prvi korak izbira vrtnarskega kotička. Glede na prostorske zmožnosti in preference razmislite, če boste vrtnarili kar na vrtu, ali pa se boste odločili za gojenje vrtnin v koritih za rože. Priljubljena izbira med sodobnimi ljubiteljskimi vrtnarji so visoke grede, saj te tudi tistim s težavami v hrbtenici olajšujejo vrtnarske postopke. Vrtna zemlja v vrečah je lahko posebej prilagojena visokim gredam – tovrstne izdelke recimo najdemo med izdelki Cinkarne Celje.
Če je vaša izbira klasični vrt, preverite pH obstoječe zemlje in jo po potrebi dopolnite s kakšno bogatejšo zemljo. Blagovna znamka Plantella ponuja izdelke, v katerih se nahajajo šota, zemlja, glina in različna hranila, ki prispevajo k uspešnem vrtnarjenju.
Nato lahko premislite, kaj vse boste na vrtu sadili. Preverite, katere rastline veljajo za “dobre sosede” in katere potrebujejo posebno skrb. Velikokrat lahko že pri nakupu semen izveste, če je rastlina bolj zahtevna. Sledenje navodilom na zavojčkih (in nasvetom izkušenih vrtnarjev) je recept za uspeh. Mnogi pripomočki, kot so denimo kokosovi lončki za sajenje, večkrat uporabni lončki za presajanje , najdemo tudi med izdelki podjetja Videx. Prav tako je na tem mestu dobro da razmislite, če boste vrt tretirali s kakšnimi škropivi.
Ob ustrezni zemlji morate poskrbeti tudi za ureditev medgredičnih prostorov. Na vrtnarske potke lahko položite deske in tako poskrbite za čisto obutev tudi v podeževnih dneh. Tlakujete jih lahko tudi z lubjem. Ko so rastline višje, lahko lubje nasujete kar na gredice in si tako prihranite odvečno okopavanje. Lubje bo namreč preprečilo rast plevela. Zanimiv efekt lahko dosežete tudi s kombinacijo lesa in kamnin – dekorativni kamni in prodniki so odlična izbira za vrtove, tako funkcionalno, kot tudi vizualno.
Inpos vam želi uspešno vrtnarjenje!
FAQ:
- Kakšna zemlja je najboljša za moj vrt?
V splošnem velja, da je ilovnata zemlja bogata s hranili, dobro prepušča vodo, kar preprečuje gnitje korenin, hkrati pa ima rahlo kisel do nevtralen pH. Zato je primerna za večino rastlin.
Če se ukvarjate z vrtnarjenjem, ste zagotovo opazili, kako pomembna je izbira prave zemlje za rast in bujnost rastlin. Nekatere delikatne rastline, kot so denimo vrtnice, citrusi in ostale bolj “občutljive” sorte, imajo specifične potrebe po hranilih in strukturi zemlje - Ali lahko uporabim isto zemljo vsako sezono?
Čeprav lahko uporabite isto zemljo več sezon, je priporočljivo, da jo vsako leto obogatite s svežim kompostom ali gnojili, da obnovite hranila in izboljšate strukturo zemlje. - Kaj so znaki slabe zemlje?
Znaki slabe kakovosti zemlje vključujejo slabo drenažo in zbita tla. Zemlja slabe kakovosti ni rahla in v njej ne opazimo organskih snovi, ki dovajajo hranila posajenim rastlinam. - Kaj je univerzalna zemlja in kdaj jo uporabiti?
Univerzalna zemlja je vsestranska mešanica, primerna za večino rastlin, vključno s sobnimi rastlinami, zelenjavo in zelišči. Običajno vsebuje šoto, kompost in perlit, kar zagotavlja dobro drenažo in zračnost. - Kako pravilno shranjevati zemljo za vrt?
Zemljo shranjujte na suhem, hladnem mestu, zaščiteno pred neposredno sončno svetlobo in dežjem. Uporabite zaprte vreče ali posode, da preprečite vdor vlage in škodljivcev.