PRIMEŽI, SPONE, SNEMALCI
Pokaži več
Čeprav največji lesarski mojstri lahko iz enega kosa lesa izdelajo praktično vse, se pri ustvarjanju s tem vsestranskim materialom skoraj vsakič srečamo tudi z lepljenjem. Si predstavljate, da se lepljenja lotite brez ročnih orodij, kot so primeži in mizarske spone? Skoraj nemogoče, kajne?
Primeži in mizarske spone so nepogrešljivi tudi pri ostalih splošnih mizarskih delih, kor so rezanje, brušenje in sestavljanje. Domača delavnica brez teh preprostih, a zmogljivih orodj je zato skoraj kot jedilnica brez pribora: z nekaj iznajdljivosti lahko obrok pojemo tudi brez vilice, žlice ali noža, a je takrat to opravilo precej težje, zamudnejše in zagotovo bolj umazano. ;)
V grobem delimo primeže glede na njihovo uporabo:
- Namizni primež pritrdimo na delovno mizo. Njegove široke čeljusti omogočajo trdno držanje večjih in manjših kosov lesa. Pogosto pa se dobro obnese tudi v delu s kovino.
- Kotni primež je zasnovan za držanje delov pod kotom, ki običajno znaša 90 stopinj. Idealen je za sestavljanje okvirjev, omar in drugih konstrukcij, kjer je potrebna natančna pravokotna povezava.
- Ročni primež je manjši in prenosni, največkrat ga uporabljamo za hitra popravila ali manjše sestave.
Se sprašujete, zakaj je slednja delitev pomembna? Z razumevanjem različnih vrst primežev ter upoštevanjem praktičnih nasvetov za njihovo uporabo, lahko vsak mojster izboljša svoje delo in doseže boljše rezultate. Delo z lesom je izjemno terapevtsko, s pravim orodjem pa je omenjen sprostitveni učinek še toliko izrazitejši, saj je tudi končni izdelek običajno precej lepši.
Mizarske spone in ostala držala
Mizarske spone omogočajo hitro in enostavno vpenjanje različnih materialov v lesarski industriji in gradbeništvu. Njihova prednost je, da zagotavljajo enakomeren pritisk po celotni površini in posledično večjo natančnost pri obdelovanju. S pomočjo mizarskih spon poskrbimo za močne spoje pri lepljenju lesa, kar je ključno za izdelavo večjih lesenih konstrukcij, kot so denimo visoke grede, pohištva in lesenih dodatkov za dom.
Tako med mizarskimi sponami kot tudi med ostalim ročnim orodjem, je Unior že vrsto let sinonim za kakovost. Tovarna pod Roglo se uvršča med vodilne na področju kovinarstva na svetu in tudi v Inposu z veseljem podpiramo kvalitetne slovenske izdelke.
V kar veliko domačih delavnicah se znajdejo tudi kompleti Stanley ali Topex orodja. Če vam je skrb za detajle blizu in želite, da je vaša delavnica tudi vizualno urejena, vas omenjeni blagovni znamki ne bosta razočarali. Med njihove izdelke se uvršča vse pomembno orodje, ki ga potrebujete za DIY projekte, med drugim tudi primeži in mizarske spone različnih vrst. Tako lahko opremite delavnico v enakem slogu, brez sklepanja kompromisov pri njeni funkcionalnosti.
Kadar se lotevamo zahtevnejšega lepljenja, mizarske spone za širinsko lepljenje bistveno pripomorejo k enostavnejšem in natančnejšem lepljenju. Mizarske spone za širinsko lepljenje lesa stiskajo obdelovani kos po širini in dolžini in nam tako omogočajo, da za lepljenje ene lesene plošče potrebujemo le dve tovrstni sponi. Če bi pri tem opravilu uporabljali klasične mizarske spone, bi jih kaj hitro našteli najmanj štiri. Prav tako so mizarske spone za širinsko lepljenje običajno oblikovane izjemno robustno in imajo dolgo življenjsko dobo.
Posebno kategorijo orodij za držanje obdelovanih materialov predstavljajo tudi držala za steklo. V naši ponudbi v tem naboru izdelkov prednjači blagovna znamka Neo Tools. Tovrstna držala olajšajo ne samo ravnanje s steklenimi, temveč tudi z ostalimi gladkimi in ravnimi predmeti, kot so denimo lakirane in plastične plošče.
FAQ:
- Kako pravilno uporabljati primeže in spone za širinsko lepljenje lesa?
Kadar imamo opravka s primeži in sponami za širinsko lepljenje lesa, je nujna dobra predpriprava obdelovanca. Njegova površina mora biti čista in gladka. Spone nastavimo na pravilne razdalje, saj tako poskrbimo, da je obdelovanec v ravni liniji. Lepilo vedno nanašamo enakomerno, čas lepljenja pa prilagodimo skladno z navodili proizvajalca. - Kako preprečiti poškodbe lesa pri uporabi spon?
Za preprečevanje poškodb lesa uporabimo zaščitne obloge, kot so tanke lesene letve ali karton, ki jih namestimo med spono in les. Omenjeni koščki poskrbijo, da kovinske čeljusti spon ne pustijo udrtin ali drugih poškodb na obdelovanem kosu lesa. - Kaj narediti, če se obdelovanec med lepljenjem premika?
Če se les med lepljenjem premika, je nujno, da poskrbite za njegovo pravilno poravnavo s postopnim zategovanjem spon. Izmenično jih zategujte po celotni dolžini obdelovane plošče, saj bo tako pritisk enakomeren, premikanje pa bo onemogočeno. - Kako preprečiti zvijanje lesa med lepljenjem?
Če se dela še niste lotili, pozkrbite, da boste uporabili dovolj spon oziroma da boste izbrali mizarske spone za širinsko lepljenje mesa. Prepričajte se, da so deske pravilno poravnane pred samim zategovanjem spon. Če se les že zvija, pa se zopet lotite postopnega zategovanja spon, saj boste tako dosegli enakomerni pritisk po celotni dolžini in širini obdelovanca. - Ali so električne spone boljše od ročnih?
Električne spone lahko pospešijo delo in zmanjšajo utrujenost pri velikih projektih. Vendar pa ročne spone omogočajo večji nadzor in natančnost, kar je pomembno pri manjših in preciznejših delih. V domačih delavnicah zato večinoma uporabljamo kar ročne primeže in ročne mizarske spone.
-
-
-
-
-
-
-
-
- PRIMEŽ "FAT MAX" KOTNO NASTAVLJIVI 70X40MM STANLEYAkcija 39,80 EUR / KOS Redna cena 50,79 EUR / KOS
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-