Čiščenje tlakovcev in okolice hiše

Roko gor vsi, ki ste mislili, da bodo vaš novi dovoz očistili prvi deževni dnevi! Žal vas moramo razočarati – naravne padavine bodo tla na dovozu, odprti terasi ali balkonu še dodatno umazale. Ampak brez skrbi, našli smo pravo formulo za enostavno in učinkovito čiščenje zunanjih površin, s katero boste poskrbeli za vedno urejeno okolico hiše.
Čiščenje tlakovcev z visokotlačnim čistilcem
Če ste se z visokotlačnimi čistilci srečali v samopostrežni avtopralnici, veste kako učinkoviti so. Zaradi preproste uporabe in zmogljivosti, predstavljajo tudi najlažji način za čiščenje tlakovcev. S pomočjo visokega pritiska vode lahko hitro odstranimo trdovratno umazanijo, madeže, mah in ostale nečistoče s površine tlakovcev.
Preden začnete s čiščenjem, je priporočljivo, da najprej očistite večje ostanke umazanije s krtačo ali metlo. Nato nastavite visokotlačni čistilec na primeren tlak in začnite enakomerno brizgati vodo po površini tlakovcev. Premikajte se po celotnem območju, da zagotovite enakomerno čiščenje. Pri tem bodite pozorni na varnost in upoštevajte navodila proizvajalca čistilca.
Če se umazanija ne odstrani v celoti, lahko uporabite tudi specializirana čistilna sredstva, ki so namenjena odstranjevanju trdovratnih madežev. Po končanem čiščenju je priporočljivo temeljito sprati tlakovce z visokotlačnim čistilcem, da odstranite morebitne ostanke čistilnih sredstev.
Visokotlačne čistilce lahko uporabljate tudi za čiščenje fasade in vrtnega pohištva, po potrebi pa lahko z njimi “stuširate” tudi vašo vrtno ograjo. Tovrstni multipraktiki so denimo visokotlačni čistilci Kärcher, ki so vsestransko uporabni.
Pred nakupom visokotlačnega čistilca preverite, če imate ustrezen dotok vode (najlažje je, če imate zunanjo pipo s preprostim navojem) in dovolj dolgo cev. Določeni proizvajalci (mednje se uvršča denimo tudi Annovi Reverberi) omogočajo nakup dodatne, daljše cevi za doseganje bolj oddaljenih kotičkov vašega dvorišča.
Investicija v lastni visokotlačni čistilec se hitro izplača, saj vam omogoča, da kadarkoli po potrebi očistite dovoz brez dodatnih stroškov najema storitev. Kot smo že omenili, lahko poleg tlakovcev s Kärcherjevim čistilcem očistite tudi vrtno pohištvo, fasado ali avtomobil. Zato je kljub nekoliko višjemu začetnemu strošku dolgoročno bolj ekonomična izbira kot najem čistilnega servisa.
Kako očistiti fuge med tlakovci
Čiščenje fug tlakovcev zahteva nekoliko več vztrajnosti, saj je površina fug bolj hrapava in zato dovzetna za nabiranje umazanije. Običajno se večina umazanije s fug odstrani že z daljšim čiščenjem z visokotlačnim čistilcem.
Če je umazanija zelo trdovratna, lahko fuge dodatno očistite na dva način:
- Ročno čiščenje fug tlakovcev zahteva pomoč trde krtače in specializirane čistilne raztopine. S krtačo nežno drgnite po fugah, da odstranite umazanijo. Po končanem čiščenju fuge temeljito sperite z visokotlačnim čistilcem.
- Parno čiščenje lahko pomaga raztopiti umazanijo in nečistoče v fugah, kar olajša njihovo odstranjevanje. Po uporabi parnega čistilca se prav tako priporoča nekaj sekundno čiščenje z visokotlačnim čistilcem.
Kako še poskrbeti za urejeno okolico hiše
Poleg rednega čiščenja je pomembno tudi redno vzdrževanje okolice hiše. Obrezovanje žive meje, dreves in grmovja z verižnimi žagami ter odstranjevanje odpadlega listja so le nekatere od dejavnosti, ki bodo prispevale k urejenemu videzu vašega domačega okolja.
FAQ
Kako pogosto naj čistim tlakovce?
Ali lahko uporabim visokotlačni čistilec za čiščenje tlakovcev?
Kako naj čistim fuge tlakovcev?
Ali lahko uporabim gospodinjska čistila za čiščenje tlakovcev?
Kako lahko preprečim nastanek plevela med tlakovci?