Najboljše rešitve za zalivanje vrta

Najboljše rešitve za zalivanje vrta

Vrtičkanje je čudovit hobi, kajne? Veliko časa lahko preživite na svežem zraku, fizično aktivni ste, obenem pa lahko uživate tudi v sadovih svojega dela – brezplačni zelenjavi in sadju. A mnoge od  vrtnarjenja odvrača dejstvo, da ta hobi zahteva tudi precej znanja, časa in truda. Toda brez skrbi: z nekaj uporabnimi triki in pravo opremo je misija veliko lažja, rezultat pa boljši. Za vas smo tokrat pripravili nekaj odličnih nasvetov za zalivanje, ki vam bodo olajšali delo na vrtu.

 

Zalivanje vrta – kako, kdaj in zakaj?

Na vprašanje, zakaj zalivati, verjetno ni treba iskati odgovora – vsi namreč vemo, da naš vrt potrebuje vodo. A kako in kdaj ga oskrbovati z njo?

Začnimo kar z vprašanjem, kdaj. Najbolje je, da svoj vrt zalijemo zgodaj zjutraj. To je še posebej pomembno v poletnih mesecih, ko so temperature čez dan višje, sončni žarki pa izjemno močni. Če zjutraj ne najdemo dovolj časa, lahko poleti vrt zalivamo tudi pozneje zvečer, ko se zemlja ohladi. Res pa je, da s tem tvegamo, da bomo na svoje pridelke privabili različne škodljivce, kot so denimo polži. V hladnejših mesecih, denimo pozno jeseni ali zgodaj spomladi, bodite pozorni predvsem lastniki pravljičnih zelenih travnikov. Večerno zalivanje zelenice namreč ni preveč dobra ideja. Voda lahko na površini namreč zamrzne.

Ali vsak dan opazujete soseda, kako pridno zaliva svoj vrt? No, lahko mu poveste, da to ni preveč dobra ideja. Precej bolje je namreč, da vrt zalijete približno enkrat na teden, pa takrat toliko obilneje. Prepogosto in varčno zalivanje bo namreč povzročilo, da se bodo korenine razvile le na površju. Dodatna slabost je še to, da je vrt, ki ga zalivamo vsak dan, izjemno občutljiv na sušo – vajen je stalnega dotoka vode. Za piko na i je tu še nenehna vlaga, ki povečuje možnost razvoja bolezni in privlači škodljivce. Bolje bo torej, da svoj vrt zalijete enkrat na teden ali vsaj na nekaj dni. Točen časovni razpon je odvisen od podlage vašega vrta, od njegove lege, od rastlin, ki živijo na vrtu, in številnih drugih dejavnikov.

S čim pa je najbolje zalivati? Odlična izbira za zalivanje je deževnica. Tako se izognete visokemu strošku vode iz vodovoda, ta izbira pa prinaša še številne druge prednosti. Deževnica je namreč naravno čista in pH nevtralna, obenem pa še okolju prijazna. Če imate torej možnost zbiranja deževnice, je to nadvse priporočljivo. Če dostopa do deževnice nimate, pa poskrbite, da bo voda pred zalivanjem nekaj časa stala v posodi. Postana voda bo namreč vašemu vrtu precej bolj prijala.

Na tem mestu lahko omenimo še eno izjemno zanimivo rešitev, ki postaja vse bolj priljubljena. Potopna črpalka za zalivanje vrta je odlična ideja, če imate možnost zalivanja vrta s podtalnico in vodo iz vodnjakov. Tudi na tak način boste prihranili kar nekaj denarja, zato se investicija običajno izplača.  Potopna črpalka za zalivanje vrta je obenem tudi okolju prijazna alternativa, zato o njej vsekakor velja razmisliti.

V vsakem primeru pa je pomembno, da vrta ne zalivate s premrzlo vodo. Ta naj bo mlačna, približno enake temperature kot vaš vrt. V nobenem primeru naj voda ne bo hladna, saj lahko pri rastlinah povzroči šok.

Uporabna oprema za zalivanje trave

Čeprav je ideja zalivanja vrta z zalivalko zelo romantična, je za marsikoga preveč zamudna. Obenem običajno tudi ni najbolj ekonomična izbira, saj zalivanje ni najbolj enakomerno. Za piko na i pa pogosto poskrbi tudi za boleč hrbet. Na srečo je dandanes na voljo različna oprema, ki vam lahko priskoči na pomoč pri zalivanju trave.

Zalivanje vrta s cevjo

Zalivanje trave s cevjo je precej bolj priročno kot zalivanje z zalivalko. Hitreje namreč pokrijemo večje področje. Obenem nam ni treba s seboj nositi težke zalivalke, ki jo moramo za povrh še večkrat ponovno napolniti. Kakovostna vrtna cev je tako odlična rešitev za zalivanje zelenice. Priskrbite si še šobo ali razpršilno cev in zalivanje bo naenkrat precej lažje.

Zalivanje vrta z razpršilniki

Avtomatsko zalivanje vrta je rešitev, ki vam lahko prihrani ogromno časa in dela. Eden od načinov za to je tudi zalivanje z razpršilniki. Ti so strateško razporejeni po vašem vrtu, da učinkovito dosežejo vse kotičke. Seveda je ena od njihovih prednosti tudi ta, da jih lahko poljubno prestavljate in se tako prilagajate aktualnim potrebam vašega vrta. Za vzpostavitev tega zalivalnega sistema boste potrebovali le razpršilnik, ki ga lahko priključite na običajno vodovodno cev ali povežete s črpalko. Pomembno je le, da ste pri nakupu razpršilnika pozorni na obliko in potrebe območja, ki ga boste zalivali.

Na tem mestu lahko omenimo še, da lahko pri nekaterih naprednejših sistemih nastavite tudi samodejen vklop. To pomeni, da lahko na zalivanje praktično pozabite. Ob vnaprej določenem času na časovniku se bodo razpršilniki namreč aktivirali in začeli z zalivanjem vrta. Tovrstni napredni sistemi za avtomatsko zalivanje vrta so odlična izbira za vse, ki nimate časa za redno zalivanje, pa tudi denimo za čas dopustov in drugih odsotnosti. Če vas za nekaj dni ni doma, vam ni treba vsakokrat prositi sosedov ali znancev, da skrbijo za vaš vrt, s čimer ste lahko bolj fleksibilni in spontani pri načrtovanju dopustov. 

Kapljično namakanje vrta

Kapljično namakanje spada med naprednejše zalivalne sisteme. Omogoča velik prihranek časa in izjemno učinkovito, ciljno zalivanje. Prav zato predstavlja varčen in trajnosten način zalivanja zelenice. Porabi namreč najmanj vode od vseh oblik zalivanja, obenem pa je izjemno udobna izbira za vrtičkarje.

Sistem za kapljično namakanje nam omogoča, da cevi napeljemo tik ob vrstah rastlin. Tako lahko vodo ciljno dovajamo v posamezne rastline ali trate. Še dodaten plus je, da dolgotrajno počasno mezenje kapljic vode učinkovito namoči tla globoko pod površino zemlje. Tako lahko rastline razvijejo globoke korenine. Obenem rastlin ne omočimo, kar občutno zmanjšuje možnosti za razvoj bolezni.

In slabost tega naprednega sistema? Morda nekoliko višja cena in čas, ki ga moramo vložiti v izvedbo. A čeprav priprava na ta način zalivanja terja nekaj dodatnega dela, je pri večjih površinah investicija vsekakor vredna truda. 

 

Kako pa vreme vpliva na zalivanje?

Žal se v zadnjih letih vse pogosteje srečujemo z ekstremnimi vremenskimi razmerami. Pogosto moramo vremenu prilagajati tudi svojo rutino zalivanja. Omenili smo že, da moramo biti poleti posebej pozorni, da ne zalivamo v času največje vročine. Moramo biti pozorni še na kaj?

Da! Ob zelo visokih temperaturah, ki smo jih v letošnjem poletju pogosto srečali, lahko denimo po zalivanju rastline zaščitimo z zastirko. Tako poskrbimo, da voda ne bo prehitro izhlapela.

Kaj pa, če je napovedan dež? Zdrava pamet nam seveda pravi, da nam v tem primeru ni treba zalivati, a to ne drži. Dejstvo je namreč, da bo rahlo vlažna zemlja lažje zadržala vodo iz padavin. Prav zato je priporočljivo, da tudi pred napovedanim dežjem vsaj malce zalijemo svoj vrt – pa tudi če se nam zdi to nekoliko odveč.