Kako izbrati ustrezne škarje za živo mejo?

Kako izbrati ustrezne škarje za živo mejo?

Živa meja nudi zaščito pred pogledi in je hkrati tudi življenjski prostor za živali. Z intenzivnim ali rednim obrezovanjem žive meje bo ta rasla gosto in zdravo. Vsaka vrsta žive meje pa ima tudi svoje specifike, zato se tudi navodila za obrezovanje razlikujejo glede na rastlino, ki jo imate posajeno na svojem vrtu.

Kdaj obrezujemo živo mejo?

Zavedati se je treba, da imajo nekatere rastline rade nežno obrezovanje, medtem ko druge brez težav prenesejo intenzivno obrezovanje pozneje v letu. Hitro rastoče rastline, ki jih obrezujete v v zelo natančnih linijah, je treba obrezati dvakrat letno.

Zimsko obrezovanje

Prvo obrezovanje izvedite od sredine do konca februarja. To je čas, ko so rastline še brez poganjkov, po njih se ne pretaka veliko soka. V tem obdobju bodo najbolje sprejele intenzivno obrezovanje. Zgodnje obrezovanje se priporoča pri gabru in maklenu.

Spomladansko obrezovanje cvetočih živih mej

Pri jasminu, snežni kepi ali forziciji počakajte z obrezovanjem do pomladi in se tega lotite šele po cvetenju. Bodite pozorni na gnezdeče živali.

Poletno obrezovanje cvetočih živih mej

Intenzivnejše obrezovanje žive meje izvedite v obdobju od konca junija do začetka julija. Obrezujte ob ne preveč vročem dnevu, najbolje ob oblačnem vremenu. To je obdobje, ko začne večina rastlin ponovno poganjati.

S čim se lotimo obrezovanja?

Obrezovanje žive meje in dreves je lahko zamudno opravilo. Zlasti če se striženja lotite z ročnimi škarjami. Te so sicer primerne za nego vseh vrst žive meje, naj si bo to smreka, gaber, fotinija, lovorikovec ali mešana živa meja. Ročne škarje so nujna oprema pri natančnejših opravilih. Da pa za obrezovanje ne boste porabili preveč časa in tudi energije, se lahko odločite za nakup električnih ali bencinskih škarij iz bogate ponudbe podjetja Inpos.

Izbirate lahko med akumulatorskimi, bencinskimi ali električnimi škarjami za živo mejo. Katere škarje za striženje žive meje izbrati, je odvisno predvsem od njene velikosti, površine ter tudi razpršenosti po parceli. Pomemben faktor pri nakupu je tudi oblika grmovnic, ki jo želite doseči z obrezovanjem.

Lastnosti škarij, na katere morate biti pozorni

Ključne lastnosti, ki jih morate upoštevati pri izbiri škarij za živo mejo, so tip pogona (električni, baterijski, bencinski), moč (kako močne škarje potrebujete), doseg (kako visoka je vaša živa meja) dolžina rezila in cena. In za večino domačih vrtnarjev bodo električne ali baterijske škarje prava izbira.

Vrste škarij za živo mejo

Škarje za striženje živih mej in grmovij lahko za pogon uporabljajo enega od dveh virov energije: elektriko ali bencin.

Električne in akumulatorske škarje

Za večino domačih uporabnikov so škarje, ki jih poganja električna energija, najboljša izbira. So lažje od bencinskih, enostavnejše za uporabo in tudi okolju prijaznejše. Hkrati so cenovno dostopnejše in tišje. Lažje jih je zagnati in potrebujejo manj vzdrževanja, kot tiste z bencinskim motorjem.

Škarje, ki jih poganja električna energija, so na voljo v žičnih (priklop na 220-voltno električno omrežje) in brezžičnih (akumulatorskih) izvedbah. Med uporabo škarij, ki morajo biti za delovanje povezane z električnim omrežjem s pomočjo električnega kabla, se boste morali med striženjem neprestano ubadati tudi s kabelskimi podaljškimi. Dolžina slednjih pa predstavlja doseg vašega striženja.

Prednosti električnih škarij so:

  • Lahke in cenovno ugodne
  • Tišje kot bencinski modeli
  • Idealne za majhne vrtove

Akumulatorske škarje bistveno olajšajo delo na vrtu, saj vas ob delu ne bo oviral kabel, uporaba električnega podaljška pa ni potrebna. So tudi varnejše, saj ni bojazni, da bi s škarjami pomotoma prestrigli kabel.

In če je prednost akumulatorskih škarij njihova neodvisnost od vira napajanja, je njihova slabost avtonomija delovanja. V kolikor imate veliko zelenja, ki ga morate postriči, so žične električne škarje boljša alternativa, saj jih lahko uporabljate skoraj neomejeno dolgo. Zato bodite ob nakupu akumulatorskih škarij pozorni na kapaciteto akumulatorja (Ah - amper ure). Pri tem velja: večja kot je kapaciteta, dalj časa boste škarje lahko uporabljali. Ob tem razmislite tudi o nakupu dodatnega akumulatorja, ki se bo polnil, ko ga ne uporabljate.

Prednosti akumulatorskih škarij so:

  • Električni kabel ne ovira vašega dela.
  • Enostavne za uporabo in skladiščenje.

Bencinske škarje

Če imate velik vrt z veliko žive meje, je morda vredno razmisliti o nakupu bencinskih škarij za živo mejo. Te so sicer dražje, in težje za uporabo (zlasti za začetnike), vendar pa se z njimi lahko lotite težjih nalog. Če boste škarje za živo mejo uporabljali za striženje žive meje z velikimi in debelimi vejami, vam bodo bencinske škarje zagotovo olajšale delo.

Prednosti bencinskih škarij so:

  • Uporabljate jih lahko kjerkoli na vrtu.
  • Z njimi se lahko lotite težjih nalog.

Namig: Če v svet obrezovanja živih mej in grmovij šele vstopate, začnite z električnimi škarjami. Lažje jih je upravljati, poleg tega so tudi varnejše za uporabo. Če ugotovite, da električne škarje za živo mejo niso več dovolj zmogljive za vaše potrebe, potem ste postali vešči njihove uporabe in lahko začnete razmišljati o nakupu bencinskih škarij.

Moč

Kako močne škarje izbrati je odvisno od vrste živih mej, ki jih boste obrezovali, njihove velikosti in obsega. Moč električnih škarij se meri v vatih in se giblje od 400 W do 900 W. Akumulatorske škarje uporabljajo napetost baterij od 18 V do 36 V, medtem ko imajo bencinske škarje delovno kapaciteto od 20 cm3 do 40 cm3. In višja kot je katera izmed omenjenih vrednosti, zmoglivejše so škarje.

Doseg

Če imate visoko živo mejo, imate na voljo dve možnosti: uporabite lahko lestev ali škarje z dolgim dosegom. Predlagamo vam izbiro slednjih, saj je njihova uporaba bistveno varnejša in enostavnejša. Številni modeli imajo namreč že teleskopske elemente in nastavljive glave, ki vam omogočajo dostop prav do vrha vaše žive meje.

Dolžina rezila

Daljše kot je rezilo, hitreje in enakomernejše lahko strižete živo meje ali grmovja, vendar so takšne škarje manj vodljive in težje. Če pa ste omejeni s prostorom ali pa imate malo zelenja, razmislite o nakupu škarij s krajšim rezilom. Rezila merijo v dolžino med 40 in 75 centimetrov.

Pri izbiri si lahko pomagate s spodnjimi priporočili:

  • Dolžina žive meje med 5 in 10 m - > dolžina rezila od 12 do 46 cm
  • Dolžina žive meje med 10 in 20 m - > dolžina rezila od 47 do 56 cm
  • Dolžina žive meje nad 20 m - > dolžina rezila nad 56 cm

Vrste rezil

Poleg dolžine je pomembna tudi vrsta rezila. Razdalja med zobmi ali premer reže na rezilu vpliva na to, kako uporabne bodo škarje pri rezanju različnih debelin vej. Premer rež pri osnovnejših modelih je med 8 in 18 mm, sledijo škarje s premerom rež od 18 do 24 mm, medtem ko imajo škarje za najzahtevnejša opravila premer rež med 24 in 34 mm.

Enostranska rezila so varnejša in enostavnejša za uporabo, saj lahko prirezovalno stran držite obrnjeno stran od sebe. Tisti, ki pa imate že malce več izkušenj, pa boste z uporabo dvostranskih rezil pospešili striženje.

Vzdrževanje

Po vsaki uporabi očistite ostanke zelenja z rezil s suho krtačo in uporabite mazivo v razpršilu. Sčasoma bodo rezila postala topa in ne bodo več rezala tako učinkovito. Nekatere modeli imajo rezila, ki jih je mogoče odstraniti in naostriti - bodisi profesionalno (obrnite se na lokalnega prodajalca) bodisi lahko to storite sami doma.

Če pri izbiri primernih škarij za svoje vrt potrebujete dodatno pomoč, vam bodo naši svetovalci v Inposovih prodajnih centrih z veseljem priskočili na pomoč.