Pozeba: največji sovaržnik vrtnin

Pozeba: največji sovaržnik vrtnin

Pozeba: največji sovražnik vrtnin

Vsak kmet (in verjetno tudi hobi vrtnar) se dobro zaveda, da je pozeba ena izmed največjih nevarnosti, ki lahko prizadene rastline in ogrozi pridelek. Ta pojav lahko v zelo kratkem času povzroči nepopravljivo škodo na vrtninah, sadnem drevju in drugih rastlinah. Še posebej pazljivi moramo biti v zgodnjih pomladnih mesecih, ko se temperature po dolgi zimi dvignejo, rastline pa začnejo brsteti in cveteti. Takrat lahko nizke temperature prekrižajo marsikatere načrte in zmanjšajo količino našega pridelka.

Kaj je pozeba in kdaj je največja nevarnost pozebe

Da je prišlo do pozebe rečemo takrat, ko se temperature spustijo pod ledišče, kar povzroči zamrzovanje vode v rastlinskem tkivu. Največkrat se to dogaja v zgodnjih spomladanskih mesecih in ravno zato ji rečemo tudi spomladanska pozeba. Pozeba najbolj prizadene zgodnje cvetoče rastline: sadna drevesa, vinsko trto in vrtnine, ki so šele začele rasti.

Pozeba lahko pusti hude posledice tudi na rastlinah, kjer tega vsaj na prvi pogled ne pričakujemo; kot je na primer krompir. Pozeba krompirja se lahko zgodi že zgodaj spomladi, ko pride do nenadnega padca temperature, kar poškoduje poganjke in mlade liste. To posledično povzroči počasnejšo rast in manjši pridelek, kar lahko pripelje do konkretne finančne izgube pri večjih pridelovalcih (in do izgube rezultatov skrbno negovanega hobi projekta pri ljubiteljskih vrtičkarjih).

Kako zaščititi rastline pred pozebo?

Na srečo je pozeba znan vremenski pojav, zato so načini, kako jo preprečiti preverjeni (in, kar je še pomembneje, učinkoviti). V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj praktičnih nasvetov za zaščito različnih vrst rastlin pred nizkimi temperaturami.

  • Zaščitna prekrivala: Uporaba različnih zaščitnih prekrival, kot so agro tkanine, vrtne folije ali flisi, je učinkovita metoda zaščite. Izbrani material enostavno namestite preko rastlin in jih zaščitite pred nizkimi temperaturami. Za krompir vam priporočamo uporabo tkanine, ki omogoča prehod svetlobe, a hkrati ohranja toploto.

Zaščitna prekrivala

Zaščitna prekrivala, vir: Canva

  • Mulčenje: Mulčenje tal z organskim materialom, kot so slama, listje ali lesni sekanci, pomaga zadržati toploto v tleh in tako ščiti korenine rastlin pred zmrzaljo.
  • Namakanje tal: Vlažna tla lahko v določenih primerih zadržujejo toploto, zato je priporočljivo, da pred hladnejšimi nočmi zalijete zemljo okoli rastlin. Postopek vam lahko olajša namakalni sistem, saj bo z njegovo uporabo razporeditev distribuirane vode bolj enakomerna.
  • Zaščitne strukture: Tople grede in rastlinjaki pomagajo ohranjati toploto okoli rastlin. To je v začetku pomladi zelo učinkovita zaščita za občutljive vrtnine, ko je spomladanska pozeba še pogost pojav.

Tople grede in rastlinjaki

Tople grede in rastlinjaki, vir: Canva

Pozeba krompirja 

Ker je krompir zgodnja vrtnina, je pozeba krompirja pogost problem za vrtnarje in pridelovalce. Za zaščito krompirja se priporoča uporaba prekrivnih tkanin ali nizkih gred oziroma tunelov, saj te strukture učinkovito ohranjajo toploto in ščitijo mlade poganjke. 

Prav tako pomaga, če krompir sadite nekoliko globlje v zemljo, kar bo pripomoglo k zaščiti gomoljev pred zmrzaljo. Ko začne krompir kaliti, je smiselno začeti redno preverjati vremensko napoved in ob morebitnih napovedih nizkih temperaturah poskrbeti za dodatno zaščito (na primer pokrivanje z zaščitno tkanino).

Drugi vremenski vplivi na pridelke

Pozeba pa seveda ni edini vremenski pojav, ki lahko negativno vpliva na pridelek. Suša, na primer, povzroča, da rastline ostanejo brez potrebne vlage, kar upočasnjuje njihovo rast in vpliva na končni pridelek. Proti temu se lahko borimo z uporabo namakalnih sistemov, ki omogočajo redno zalivanje in preprečujejo sušenje tal, ter s tehnikami prekrivanja ali uporabo rastlinjakov. 

Poleg tega je za zaščito rastlin pred točo idealna izbira mreža proti toči, ki varuje rastline pred poškodbami.

FAQ

1.

Kaj je pozeba in kdaj se pojavlja?

Pozeba nastane, ko se temperature spustijo pod ledišče in povzročijo zamrzovanje vode v rastlinskem tkivu. Najpogosteje se pojavi zgodaj spomladi (spomladanska pozeba).

2.

Kako prepoznati pozebo na rastlinah?

Znaki pozebe vključujejo rjavenje, venenje listov, zatemnitev vej, krčenje in odpadanje cvetov ter splošno oslabelost rastline. Mlade rastline so še posebej občutljive na pozebo.

3.

Kako zaščitim krompir pred pozebo?

Za zaščito krompirja priporočamo uporabo agro tkanin ali nizkih tunelov, ki zadržujejo toploto. Uporabite lahko tudi mulčenje (opisano zgoraj) in poskrbite za ustrezno namakanje tal.

4.

Ali lahko pozeba povzroči trajne poškodbe rastlin?

Da, pozeba lahko povzroči trajne (uničujoče) poškodbe na rastlinah, kar vpliva na njihov nadaljnji razvoj.

5.

Kateri izdelki so primerni za zaščito pred drugimi vremenskimi vplivi, kot sta suša in toča?

Za zaščito pred sušo so odlična izbira namakalni sistemi, za zaščito pred točo pa mreža proti toči, ki rastline zaščiti pred fizičnimi poškodbami in hkrati omogoča prehod svetlobe in zraka.