Delovna oblačila: Zanesljiva zaščita pred poškodbami, umazanijo in vremenskimi vplivi!

Delovna oblačila: Zanesljiva zaščita pred poškodbami, umazanijo in vremenskimi vplivi!

Varno delo z delovnimi oblačili

Ustrezna in kvalitetna delovna obleka je pomembna tako na delovnem mestu kot tudi v domači delavnici. Ščiti pred vsemi zdravstvenimi in varnostnimi tveganji ob opravljanju dela, hkrati zmanjšuje verjetnost nastanka poškodb, bolezni in tudi pravnih posledic zaradi neustrezne zaščite delavca. In kar je najpomembneje - zagotavlja varno delovno okolje za vse.

Zakaj izbrati delovna oblačila?

Delovna oblačila ščitijo pred umazanijo pri delu, vetrom in vremenskimi ter mehanskimi vplivi. V nasprotju s tem nudijo specializirana zaščitna delovna oblačila optimalno zaščito pred kemikalijami, vročino ali ognjem ter električno napetostjo. Obenem profesionalno dovršena delovna oblačila dopolnjujejo identiteto blagovne znamke vašega podjetja in krepijo ekipni duh vaših zaposlenih.

Izredno pomembno je, da zaposleni vedno, kadar so na nevarnem območju, nosijo zaščitno opremo. Zato preglejte ponudbo delovne zaščite in oblačil podjetja Inpos, izberite ustrezna oblačila in s tem preprečite nastanek nesreč in omogočite sebi ali svojim zaposlenim varno delovno okolje.

Ni pomembna samo kakovost, ampak tudi videz oblačil

Ko gre za delovna oblačila, so meje med delovnimi oblačili in funkcijskimi oblačili vse bolj zabrisane. Poleg funkcionalnosti ima izgled oblačil vse pomembnejšo vlogo. Ta poveča pripravljenost zaposlenih za nošenje delovnih oblačil.

Novi, raztegljivi materiali ob tem zagotavljajo več udobja in omogočajo lažje gibanje. So zračni in odvajajo vlago. Zahvaljujoč vstavkom iz Cordure (na primer na kolenih) so delovna oblačila robustnejša in še dodatno ščitijo uporabnika. Med običajno zaščitno opremo spadajo delovne hlače in obleka, rokavice, delovne kape, zaščitna očala, slušalke, čelada in dihalne maske ter delovni čevlji. In ker je delo v domači delavnici lahko prav tako nevarno, strokovnjaki priporočajo njihovo uporabo tudi domačim mojstrom.

Kaj morate upoštevati pri izbiri delovnih oblačil?

Pri izbiri delovnih oblačil imajo posebno pomembno vlogo štirje kriteriji: varnost, funkcionalnost, vzdržljivost in udobje pri nošenju. Pomembna sta tudi ustreznost in izgled. Za pravilno izbiro delovnih oblačil vam v pomoč dodajamo nekaj najpogostejših potencialnih nevarnosti, ki prežijo pri opravljanju dela:

  • Ekstremne vremenske razmere.
  • Nizke temperature delovnega okolja.
  • Delo z ostrimi predmeti ali robovi.
  • Prisotnost vnetljivih, eksplozivnih snovi ali kemikalij.
  • Možnost nastanka poškodbe s staljeno kovino.
  • Nevarnost električnega udara.

Varnost mora biti na prvem mestu!

Delovna oblačila morajo predvsem zaščititi tistega, ki jih nosi in glede na vrsto opravljenega dela izpolnjevati različne zahteve. Namreč, oblačila za delo v delavnici se razlikujejo od tistih za delo v  skladiščih ali proizvodnji.

Nekaj smernic za lažjo orientacijo:

  • Delo v industrijskih okoljih - robusten, trpežen in industrijsko pralen material.
  • Delo v strežbi - obleka, ki je lahka, raztegljiva, zračna, prožna in vpija znoj.
  • Delo na prostem - zaščita pred vetrom in vremenskimi vplivi.
  • Delo v klečečem položaju - zaščita v predelu kolen z ojačano tkanino ali ščitniki za kolena.

Pomembno: za zaščito pred kemikalijami, poškodbami zaradi ureznin, vročine ali drugih nevarnih snovi delovna obleka ne zadošča več – v tem primeru je potrebno izbrati posebno zaščitno delovno obleko.

Izbira prave delovne obleke za posamezen poklic je ključnega pomena!

Profesionalna delovna oblačila so načrtovana do najmanjše podrobnosti. Obrtniki na primer vedo, kako pomembna je funkcionalna zasnova žepov na delovnih hlačah. In vsaka dejavnost ima svoje zahteve. Zanke za kladivo, žepi za ravnila, žepi za mobilne telefone, žepi z zadrgo, žepi za ščitnike za kolena: vsi elementi morajo biti pametno razporejeni in načrtovani.

Pri hlačah za mizarje je potrebno biti pozoren, da lesni sekanci ne zaidejo v žepe, medtem ko je v montažni in avtomobilski industriji pomembno zaščititi proizvedene produkte pred praskami, ki jih povzročajo izpostavljeni pritrdilni elementi na oblekah.

 

Funkcionalnost zaradi uporabe visoko zmogljivih materialov

Različni kosi oblačil so lahko izdelani iz različnih materialov:

  • Bombaž je koži še posebej prijazen, vpojen in uravnava temperaturo, saj je naravno vlakno. Uporablja se za oblačila, ki se nosijo ob telesu, na primer za srajce.
  • Mešane tkanine imajo naslednje lastnosti: so trpežne, enostavne za vzdrževanje ter ohranjajo barvo in obliko. Ta material je primeren za oblačila, kot so delovne hlače ali kombinezoni.
  • Poliester je enostaven za nego, se hitro suši in je dober pri uravnavanju temperaturnega ravnovesja. Uporablja se na primer za zimske jakne, ki dihajo.
  • Softshell je zelo priljubljeni visokotehnološki material. Uporablja se za izdelavo delovnih jaken in hlač. Ta material je vsestransko trpežen, zaradi svojih raztegljivih lastnosti pa tudi lahek in udoben za nošenje.

Udobje nošenja in prileganje za optimalno delo

Da bi povečali priljubljenost uporabe delovnih oblačil med vašimi zaposlenimi, bodite pri izbiri modelov pozorni na posamezne specifike. Poleg tega naj delovna oblačila natančno ustrezajo zahtevam glede na področje uporabe:

V industrijskem/storitvenem segmentu:

  • Raztegljivi vstavki – za svobodo gibanja v vsakem položaju.
  • Žepi za praktično uporabo – da je vse hitro pri roki.
  • Predhodno oblikovani rokavi in kolena – prilagojeni anatomiji za zmanjšanje obremenitev.
  • Troni šivi – zdržijo ekstremno obrabo.
  • Podaljšan hrbtni del – zaščita hrbta tudi ob preklonu naprej.
  • Cordura ojačitve na kolenih – za ekstremno obrabo in delo v klečečem položaju.

Še posebej pomembno za vremensko odporna oblačila:

  • Po širini nastavljive manšete na rokavih – zmanjšajo dotok hladnega zraka.
  • Zatesnjeni šivi – za 100-odstotno vodoodpornost.
  • Ovratnik, podložen s flisom – za večje udobje pri nošenju.
  • Po širini nastavljiva kapuca – za boljše prileganje in dobro vidljivost.

Pomembno je tudi pravilno oblačenje

3-slojni princip oblačenja za optimalno zaščito pred vremenskimi vplivi

Za zaščito pred zunanjimi vplivi, kot so mraz, veter in slabo vreme, je idealno nošenje delovnih oblačil po 3-slojnem principu. Kombinacija spodnjega perila, srednjega sloja in vremensko odpornih oblačil zagotavlja optimalno zaščito za uporabnika.

Notranja plast, ki se nosi neposredno na koži, zagotavlja optimalno odvajanje vlage, tako da koža med napornim delom ostane suha. Druga plast, ki je lahko izolirana vmesna plast, ščiti telo pred ohlajanjem in odvaja vlago. Zunanja plast ima vlogo zaščite pred vremenskimi vplivi, je zračna in sestavljena iz robustnega materiala, ki ga je enostavno vzdrževati.

Nasveti za nego delovnih oblačil

Delovna oblačila, kot so na primer pleskarska oblačila, potrebujejo drugačno nego kot oblačila, ki se uporabljajo v gastronomiji ali sektorju nege. Nega oblačil je torej odvisna predvsem od delovnega mesta, namena uporabe in izbranega tipa oblačila. Navodila za nego so različna glede na izdelek, zato priporočamo, da pred pranjem vedno preverite etiketo z napotki!

Izbira detergentov za pranje tekstila

Večbarvna delovna oblačila ali oblačila s kontrastnimi obrobami, potiski ter izvezenimi ali potiskanimi logotipi zahtevajo posebno nego. Izberite detergent, ki je primeren za čiščenje membranskega tekstila in se učinkovito bori proti umazaniji, hkrati pa ščiti barve in vlakna.

Pri belem tekstilu lahko uporabite pralni detergent z dezinfekcijskim učinkom. Tovrstni tekstil se uporablja predvsem v negovalnih in gastronomskih poklicih.

Zakonske zahteve glede delovnih oblačil

Ker so delovna oblačila namenjena zaščiti vaših zaposlenih, morajo izpolnjevati tudi posebne standarde glede na področje uporabe. Trije najpomembnejši standardi so:

EN 343: Zaščita pred dežjem

EN 342: Kompleti in oblačila za zaščito pred mrazom

EN 14404: Ščitniki za kolena za delo v klečečem položaju

Če pri izbiri ustrezne delovne obleke ali zaščite potrebujete dodatno pomoč, vam bodo naši svetovalci v Inposovih prodajnih centrih z veseljem priskočili na pomoč.