Vzgoja vrtnin iz semena

Vzgoja vrtnin iz semena

Vzgoja vrtnin iz semena – z ali brez vrta

Se kdaj vprašate, zakaj se ljudje trudijo z vzgojo vrtnin iz semena? Odgovor je preprost – tako vzgojimo najbolj svež, domač in zdrav pridelek! Poleg tega je vzgoja vrtnin iz semena neverjetno zadovoljiva izkušnja, saj lahko skozi čas opazujemo, kako iz majhnega semena vzklije rastlina, ki nam kasneje postreže s sočnimi plodovi. Omenjena aktivnost je tako primerna za vse generacije, zanimiva pa je tudi otrokom, saj jim na povsem preprost, a poučen način lahko pokažemo, kako pomembna je samooskrba in kako dober je občutek, ko za zdrav in slasten obrok poskrbimo kar sami. 

Če doma nimate vrta in ste že skoraj prenehali z branjem tega prispevka, ne obupajte. Dobra novica je namreč ta, da lahko vrtnine gojimo ne samo na vrtu, temveč skoraj kjerkoli – na balkonu, terasi ali celo na okenski polici. V tem zapisu se bomo osredotočili na vzgojo paradižnika iz semena, omenili pa bomo tudi, kako se spopasti z opravili, ki jih zahteva vzgoja česna iz semena. Česen in paradižnik namreč veljata tudi za dobra soseda, kar pomeni da jih je priporočljivo saditi enega ob drugem. 

Zakaj začeti z vzgojo vrtnin iz semena?

Vzgoja paradižnika iz semena (ali katere koli druge vrtne kulture) ni le cenovno ugodnejša izbira, ampak omogoča tudi večjo izbiro sort. Morda želite gojiti kakšen poseben češnjev paradižnik, izbrano sorto za pica omako, ali pa ste slišali za določeno staro sorto, ki je ne najdete v svoji najbližji trgovini. Ob tem seveda ne gre zanemariti zdravstvenega dejavnika: ko sami vzgajamo rastline, lahko nadziramo proces nege in izbiramo sredstva, s katerimi jih škropimo ali gnojimo.

Poleg tega vrtnarjenje prinaša tudi sprostitev in veselje. Kdo ne bi bil ponosen, ko s pridelkom postreže goste in se pohvali: "Tole sem vzgojil/-a čisto sam/-a!" 

Kje vse lahko vzgajamo vrtnine?

  • Na vrtu, seveda: Če imate dovolj prostora, je vrt idealna rešitev. Vrtnine, kot sta paradižnik in česen, se najbolje obnesejo na sončni vrtni gredi. Vsaj paradižniku ustreza, da ga vedno sadimo na enako mesto, medtem ko mnoge ostale vrtnine pogosto najbolje rodijo s kolobarjenjem.
  • Na balkonu: Tudi če živite v stanovanju v bloku, lahko vrtnarite. Posadite paradižnik v lonce ali majhno visoko gredo in uživajte v svoji mini kmetiji. 
  • Na okenski polici: Če res nimate prostora, bosta za vzgojo češnjevega paradižnika in raznih zelišč dovolj že lonček in malo sonca. Bazilika se, na primer, odlično ujame s paradižnikom – ne samo na krožniku, temveč tudi v lončku. Odsvetujemo pa vam, da paradižnik posadite ob kumini ali koprcu. 

Vzgoja paradižnika iz semena – nekaj hitrih korakov do uspeha

  • Izberite seme: Poiščite sorto, ki vam je všeč oziroma vam najbolj tekne – od sočnih velikih plodov do majhnih češnjevih paradižnikov.
  • Kdaj in kako sejati? Vzgoja paradižnika iz semena v notranjih prostorih se začne februarja ali marca. Semena posadite v lončke z rahlo, bogato zemljo. Poskrbite, da so semena pokrita s tanko plastjo zemlje (približno pol centimetra) in jih dobro zalijte.
  • Začetna nega: Postavite lončke na toplo in svetlo mesto ter jih redno, a zmerno zalivajte. Zemlja mora biti vlažna, a ne mokra.
  • Presajanje: Ko imajo rastline vsaj dva para pravih listov, jih presadite v večje lonce ali na vrt. Pustite vsaj 40 cm prostora med rastlinami.
  • Obiranje: Prvi plodovi se pojavijo po približno 2–3 mesecih. Ko so rdeči in zreli, je čas za uživanje!

Vzgoja paradižnika iz semen na balkonu

Vzgoja paradižnika iz semen na balkonu, vir: Canva

Kaj pa vzgoja česna iz semena?

Če želite poskusiti nekaj novega, je vzgoja česna iz semena zanimiv projekt, saj sicer česen običajno sadimo s stroki. A vzgoja iz semena nudi edinstveno priložnost za eksperimentiranje.

  • Kdaj sejati? Semena česna lahko posejete jeseni ali zgodaj spomladi. Najboljše mesto za vzgojo česna je sončna lega z dobro odcedno zemljo.
  • Kako skrbeti? Zalivajte zmerno in redno odstranjujte plevel, da ima česen dovolj prostora za rast.
  • Kdaj pobirati? Ko listi porumenijo in se začnejo sušiti, je česen pripravljen za spravilo.

Nasveti za začetnike

Če svet vrtnarstva šele spoznavate, se osredotočite na eno ali dve vrtnini. Vzgoja paradižnika iz semena in česna sta odlični izbiri za začetnike, a bo verjetno za uspeh večja, če boste izbrali kakovostna semena. Nikoli ne posegajte po nepreverjenih blagovnih znamkah in “sumljivih” prodajnih mestih, saj ne veste, če so semena iz kakovostno kontroliranega območja ali ne. 

Pri vrtnarjenju sta ključna potrpežljivosti in vztrajnost. Morda vam bo uspelo že prvo sezono, morda pa boste na prvi pridelek čakali nekaj let. Morda bo prvo leto nadvse uspešno, drugo pa niti najmanj rodovitno. In to je povsem normalno. Vzgajajte z dobro voljo in uspeh bo vreden čakanja. 

Eksperimentirate lahko tudi z gojenjem na različnih lokacijah glede na izpostavljenost sončni svetlobi, toploto ali temperaturo zraka. Tako boste lahko odkrili idealno pozicijo.

Seveda pa boste potrebovali tudi pravo vrtnatsko opremo, ki jo lahko poiščete v najbližjem Inposu ali v naši spletni trgovini. V našem vrtnem programu združujemo kakovostno, a dostopno opremo za vsak vrtnarski izziv! 

Uspešno pridelan paradižnik

Uspešno pridelan paradižnik, vir: Canva

 

FAQ

1.

Zakaj izbrati ravno vzgojo paradižnika iz semena?

Paradižnik je rastlina z mnogimi sortami, ki so široko dostopne. Prav tako semena paradižnika niso cenovno obremenjujoča, uspešnost vzgoje pa je kar visoka.

2.

Kdaj sejati paradižnik?

Paradižnik sejemo od februarja do marca v notranjih prostorih, mlade rastline pa presadimo na prosto po zadnji spomladanski pozebi.

3.

Kako pogosto je treba paradižnik zalivati?

Paradižniki imajo radi enakomerno vlažno zemljo. Zalivajte, ko se zgornja plast zemlje začne sušiti, a ne dopustite, da bo zemlja premokra.

4.

Kako zahtevna je vzgoja česna iz semena?

Vzgoja česna iz semena je bolj zahtevna kot sajenje strokov, vendar je zanimiv izziv za tiste, ki imate radi nekaj novega.

5.

Ali lahko paradižnik ali česen gojim na balkonu?

Da, lonci in visoke grede so popolna rešitev za balkon. Pri paradižniku izberite sorte, ki so primerne za omejen prostor, na primer češnjeve paradižnike.