Zakaj izbrati plinski žar?

Zakaj izbrati plinski žar?

Kulinarični podvigi na prostem so odličen način za preživljanje prostega časa. Zlasti poleti, ko se zberemo z družino ali prijatelji in se z ustreznim žarom lotimo priprave hrane na prostem. In idealna izbira za to so plinski žari, ki ponujajo hiter in priročen način za pripravo okusnih obrokov. 

Plinski žari so ena najpogostejših izbir navdušencev nad žari. Večinoma so nameščeni na podnožje s koleščki, nekateri so namizni, kot so na primer plinski žari slovenskega proizvajalca Gorenc. Kot gorivo uporabljajo mešanico propana in butana, ki je shranjen v jeklenki. Te so na voljo v različnih velikosti, običajno pa se uporabljajo 5- oziroma 10-kilogramske zamenljive jeklenke. Te priklopite s pomočjo cevi za plin in plinskega regulatorja.  Kupite jih lahko na skoraj vseh bencinskih servisih.

Prednosti plinskega žara

S plinskim žarom boste imeli večji nadzor nad temperaturo  in njeno porazdelitvijo po površini za pečenje.  Poleg tega so plinski žari primerni za uporabo v gosto poseljenih okoljih, saj ne proizvajajo dima, ki bi motil sosede, in tudi ne predstavljajo nevarnosti za nastanek požara.

Plinski žari z več gorilniki so odlični za regulacijo med visoko temperaturo za peko in nižjo temperaturo za enakomerno kuhanje. Nekateri so poleg tega opremljeni še z dodatnim stranskim gorilnikom, na katerem lahko istočasno pripravite okusno BBQ omako, medtem ko pečete meso ali zelenjavo. Če želite več ur hkrati peči meso (npr. celega piščanca) in ga ob tem še vrteti, imajo nekateri plinski žari opcijsko na voljo tudi vrtljivo palico, na katero nataknete meso. S tem bo piščanec enakomerno zapečen in hrustljav na vseh straneh.

Kaj pa okus dima?

Zagovorniki žarov na oglje plinskim žarom očitajo pomanjkanje avtentičnega okusa, ki ga hrani doda dim tlečega kuriva. Vendar imajo proizvajalci plinskih žarov, kot je na primer Weber, odgovor tudi na to. Poleg rešetk imajo manjšo posodo, v katero lahko nasujete sekance. Ti dajo hrani okus po dimu. Lahko pa tudi sami izdelate posodo za dimljenje. V kovinsko posodo, ki jo postavite na rešetke, nasujete sekance, jo pokrijete z aluminijasto folijo, na vrhu pa naredite nekaj zarez.

Tehnika pečenja

Ob nakupu žara se morate vprašati tudi, kakšna tehnika pečenja, oziroma kakšen okus hrane vam je všeč. Plinski žari se med seboj namereč ločijo po tehniki pečenja. Nekateri delujejo na neposreden stik z izvorom toplote, kjer prihaja vročina mimo rešetk v neposreden stik s hrano. Spet drugi uporabljajo ploščo, ki jo segreva gorilnik.

Na splošno je neposredna toplota odlična za hitro pečenje zelenjave, mesa in tudi pečenje školjk. Uporaba posredne toplote pa je najbolj primerna za živila, ki jih želite kuhati počasi, ne da bi pri tem zažgali zunanjost.  Kateri okus vam je bolj všeč, boste morali presoditi sami.

Kako velik žar izbrati?

Večina majhnih do srednje velikih plinskih žarov z dvema gorilnikoma bo zadostila večini potreb. Zlasti če običajno pečete za štiri osebe ali manj. Če pa bo vaš novi žar postal osrednja točka druženja na vrtu ali balkonu, je pametno razmisliti o nakupu nekoliko večjega plinskega žara. Če menite, da boste med sezono pečenja pogosteje premikali žar, bodite ob nakupu pozorni, da bo vaš žar opremljen s kolesi na vseh štirih nogah in da imajo ta možnost zaklepanja.

Vprašajte se torej, za koliko ljudi boste pekli. Pri tem vam bodo morda prišla prav spodnja groba vodila glede velikosti površine za pečenje:

  • Do 4 osebe: potrebovali boste manjšo površino za pečenje (do 1.800 cm²).
  • Do 6 oseb: zadostuje večja površina od 2.000 cm² do 2.500 cm².
  • Do 8 oseb: največji plinski žar (več kot 2.500 cm²) bo dovolj.

Kaj lahko spečem na žaru?

Možnosti za pripravo hrane na plinskem žaru so skorajda neskončne! Na žaru lahko pečete vse od piščanca in morskih sadežev do cele in narezane zelenjave. Če je hrano moč pripraviti na štedilniku ali v pečici, jo skoraj zagotovo lahko pripravite tudi na žaru.

Z neposredno toploto lahko pečete hamburgerje, zrezke, svinjske kotlete, kebab in zelenjavo. Če pa so vam po okusu bolj počasi kuhane pečenke in celi piščanci, boste te pripravili z uporabo posredne toplote.

Pečenje na žaru je tudi odličen način, da v že tako vročih poletnih mesecih preprečite segrevanje doma. Z uporabo dodatnega pribora kot je na primer kamen za peko pice lahko na žaru spečete tudi pico, piščančjih perutničk pa ne boste rabili spustiti v cvrtnik. Ob tem pa ne pozabite tudi na pribor za žar, ki ga potrebuje vsak žar mojster. Če stopite še korak dlje,  lahko na žaru spečete celo torto! Eksperimentiranje je pol zabave!

Prednosti plinskih žarov

Razlog, da so plinski žari tako priljubljena izbira, leži tudi v tem, da so zelo enostavni za uporabo. Za razliko od žarov na oglje so plinski žari za uporabo pripravljeni v samo nekaj minutah. Žari na oglje namreč potrebujejo kar nekaj časa, da se briketi ali oglje segrejejo na delovno temperaturo. Poleg tega potrebujete zanje starter za žare ali kocke za prižiganje, s katerimi zanetite ogenj. Ob koncu peke pa morate počakati, da se žerjavica ohladi in šele nato se lahko z ustreznim orodjem lotite čiščenja žara. Prav tako morate žerjavico zavreči na ustrezno mesto. Pri plinskem žaru pa samo zaprete plinska ventila na žaru in jeklenki ter malce počakate, da se ohladi. Nato ga očistite in že je pripravljen na nove kulnarične podvige.

Poskrbite za varnost in redno čiščenje

Redno preverjajte tesnost plinske napeljave. Po ventilu jeklenke, regulatorju in priklopu cevi na žar poškropite mešanico vode in mila  v razmerju  80/20.Če napeljava nekje pušča, se bodo tam pojavili mehurčki.

Kot vse vrste žarov bo tudi vaš plinski žar najbolje deloval, če ga boste redno čistili.  Po vsakih petih ali šestih uporabah postrgajte in posesajte saje in ostanke.  S čistilom za žar in čistilnimi robčki očistite predel in posodo, kamor se steka odvečna maščoba. Ne pozabite pobrisati tudi odlagalnih površin in pokrova žara (če ga ta ima).

Pred vsako uporabo očistite rešetke z žično krtačo in jih po potrebi temeljiteje očistite tudi s čistilom za žar. Preverite gorilnike in se prepričajte, da odprtine (luknjice, kjer izstopajo plameni) niso zamašene. Če so, uporabite tanko žico, da odstranite morebitne ovire. Blokirane luknjice povzročajo neenakomerno gorenje plamena in lahko vodijo do okvare gorilnikov. Preverite vžigalnik in se prepričajte, da je iskra močna in da se plameni na žaru enostavno prižgejo.

Vsak dan je primeren dan za peko na žaru!

Ker so plinski žari enostavni in priročni za uporabo, nimate več izgovora, da ne bi povabili svojih najbližjih, da se ob okusni hrani poveselili na vrtu. Ne glede na to, za katero vrsto žara in opremo za žar se odločite, vse s področja pečenja na žaru in še več boste našli na spletni strani podjetja Inpos.