SESALCI

Jasno je, da vsak dom za vzdrževanje čistoče potrebuje sesalnik. Odločitev, kateri sesalnik najbolj ustreza vašim potrebam, pa je vsej prej kot lahka. Na spletni strani podjetja Inpos imate na voljo vse vrste sesalcev, ki bodo kos vsaki vrsti nečisto...
Pokaži več

Jasno je, da vsak dom za vzdrževanje čistoče potrebuje sesalnik. Odločitev, kateri sesalnik najbolj ustreza vašim potrebam, pa je vsej prej kot lahka. Na spletni strani podjetja Inpos imate na voljo vse vrste sesalcev, ki bodo kos vsaki vrsti nečistoč v vašem domu.

Kako izbrati primarni sesalec za vaš dom

Torej, če odmislimo specifične ali sekundarne sesalnike (kot so ročni sesalniki, avtomobilski sesalniki, mokri/suhi sesalniki, robotski sesalniki) lahko izbirate med dvema glavnima vrstama sesalcev: pokončnimi in sesalci s cevjo (klasični sesalci).

Pokončni sesalci

Pokončni sesalci imajo običajno na sesalni strani vgrajeno krtačo, ki drsa po podlagi in motor, ki zagotavlja sesalno moč. Če ima sesalnik vrtljivo krtačo, ima ta običajno vgrajen dodaten motor. Pokončni sesalniki so odlični pri čiščenju sintetičnih preprog, mnogi pa imajo tudi možnost izklopa vrtljive krtače za čiščenje gladkih površin. Številni dodatni priključki in podaljški naredijo pokončne sesalnike vsestransko uporabne, s čimer se ti približajo sposobnostim sesalnikov s cevjo.

Sesalci s cevjo (klasični sesalci)

Klasični sesalci so daleč najbolj vsestranska oblika sesalnika. Ponujajo izjemne sesalne zmogljivosti na preprogah in gladkih tleh ter tudi na ostalih površinah. Ker se čistilna orodja uporabljajo s cevjo in podaljškom, so ti sesalniki okretnejši kot pokončni sesalniki. Z njimi zlahka posesate pod večino pohištva in dosežete vse tesne kotičke.

Tri vrste klasičnih sesalnikov

Obstajajo tri vrste sesalnikov s cevjo. Vse tri uporabljajo sesalno cev, podaljške, talni nastavek in različne nastavke. Razlikujejo pa se v načinu delovanja talnega nastavka. Najosnovnejše različice imajo zgolj krtačo, pri naprednejših vrtečo krtačo poganja zračni tok in pri najnaprednejših ločen motor.  Sledja v kombinaciji z vibracijskim načinom delovanja velja za najbolj učinkovit način globinskega sesanja.

Sesalec z vrečko ali brez ?

Naslednji pomemben kriterij je, ali sesalnik ima/nima vrečke za prah. Če imajo družinski člani alergije ali astmo, ali če vas skrbi kakovost zraka v zaprtih prostorih, je sesalnik z vrečko za prah običajno boljša izbira. Četudi s sesalniki brez vrečke ni nič narobe, morajo alergiki in astmatiki upoštevati ves prah, ki mu bodo izpostavljeni pri vzdrževanju sesalnika brez vrečke.

Pri vsakem je namreč treba izprazniti posodo z umazanijo in prahom. To pa lahko v zrak sprosti oblak prahu in alergenov. Poleg tega mnogi sesalniki brez vrečke uporabljajo filtre, ki jih je treba skrtačiti ali oprati, da s tem odstranimo ujete delce. To pa lahko v vaš dom vrne alergene in umazanijo, ki ste jo pravkar odstranili.

Učinkovita filtracija

Večina kakovostnih sesalcev ustrezno filtrira izstopni zrak. Če pa kdo v vašem domu trpi za alergijami, astmo ali drugim obolenji, na katere vplivajo drobni delci ali alergeni v zraku zaprtih prostorov, je priporočljiva uporaba sesalnika s filtrom HEPA, morda tudi tehnologijo UV dezinfekcije. Ta nevtralizira bakterije, viruse in pršice.

HEPA je kratica za High Efficiency Particulate Air. Filter HEPA mora odstraniti 99,97 % vseh delcev, velikih do 0,3 mikrona, iz zraka, ki potuje skozi njega. To je "najboljša" metoda filtracije za stanovanjske aplikacije.

Učinkovitost sesalcev

Učinkovitost ali sposobnost čiščenja sesalnika merimo z maksimalno količino pretoka zraka (npr. 30 litrov na sekundo). Višja kot je številka, učinkovitejše je sesanje. Nekateri proizvajalci navajajo samo električno moč sesalnika (W). Ta podatek ni tako pomemben, saj ponazarja zgolj električno moč motorja in ne sesalne zmogljivosti sesalnika.

Imate domače živali?

V kolikor z vami prebivaju tudi hišni ljubljenčki, izberite sesalec namenjen sesanju njihovih dlak. Ti sesalniki imajo običajno posebne ščetine in različne filtre ter priložene posebne dodatke.

Izbira prostornine vrečke/posode sesalnika

Učinkovitost sesalca je odvisna tudi od prostornine vrečke ali posode za prah. Večji kot sta, manj pogosto ju je treba menjati/prazniti.

Sesalna površina      Prostornina vrečke/posode

50 do 60 m2   približno 2 – 2,5 litra
60 do 120 m2 približno 3 – 4,5 litra
več kot 100 m2           več kot 4,5 litra

Izbira najboljšega sesalca za vaše potrebe

Na izbiro sesalnika pomembno vpliva vrsta površin, ki jih boste čistili. Če obstajajo posebne zahteve, ki zahtevajo specializirane priključke, izberite sesalnik, ki ima doseg (dolžina cevi in električnega kabla), prilagodljivost in orodja za opravljanje teh del. Še vedno pa je glavna naloga čiščenje talnih površin. Če ima vaš dom stopnice, je sesalec s cevjo priporočena vrsta sesalnika. Pokončni namreč primarno niso namenjeni samostojnemu čiščenju stopnic - tudi s priključki je to nerodno opravilo. V kolikor pa nimate stopnic, in ima vaš dom večinoma obloge iz sintetičnih vlaken, je izbira pokončega sesalnika (z ustreznimi nastavki) pametna izbira.

Predlagamo, da si pestro ponudbo vseh vrst sesalnikov ogledate na spletni strani podjetja Inpos. Za vsa nadaljnja vprašanja pa svetujemo obisk katerega izmed naših trgovskih centrov, kjer bodo strokovnjaki prisluhnili vašim željam in vam svetovali glede izbire ustreznega sesalnika za vaše potrebe.

 

Pokaži manj
Trenutno ni izdelkov, ki se ujemajo z izbiro.