Kako postaviti sušilni stroj na pralni stroj

V kopalnici šteje vsak centimeter, saj se moramo v njej počutiti prijetno, okretno in neutesnjeno. Podobno velja za pralnico – pomembno je, da nam nudi dovolj prostora za likanje in tudi shranjevanje določenih oblačil.
Najbolj preprosta rešitev za prihranek prostora se skriva v pametno zasnovani postavitvi bele tehnike, naprav, brez katerih si skoraj ne predstavljamo današnjega življenja. V mislih imamo predvsem pralni stroj in sušilni stroj oziroma postavitev sušilca na pralni stroj.
A kot pri vsaki praktični rešitvi tudi tukaj obstajajo pravila, ki jim moramo slediti za varno, stabilno in učinkovito “instalacijo”.
Zakaj postaviti sušilni stroj na pralnega?
Preprost matematični izračun dokazuje, da je prostorski prihranek večji, če sušilni in pralni stroj postavimo enega na drugega, kot če stojita drug ob drugem. Če vzamemo v zakup standardne dimenzije, je lahko prihranek dolg približno pol metra. Pridobljen prostor lahko izkoristimo za dodatno omarico, poličnik ali sobno rastlino, ki popestrijo in modernizirajo kopalnico.
Ob tem pa ne smemo pozabiti niti na očitno, a pogosto spregledano prednost. Če je sušilni stroj postavljen višje, to pomeni manj sklanjanja in bolj ergonomično izkušnjo. Slednje bo razveselilo vse, ki se srečujete z bolečinami v križu ali za starejše osebe.
In še zadnja odlika predlagane rešitve: ob tej ureditvi potrebujemo le eno kopalniško omarico, v katero bomo “skrili” obe napravi, kar pomeni nižje stroške pri mizarju.
Kako se lotiti postavitve?
Za začetek je pomembno sledeče: sušilni stroj vedno postavimo na pralni stroj in ne obratno. Zakaj?
- Pralni stroji so težji od sušilnih. Postavljanje težjega elementa na lažjega lahko ogrozi stabilnost postavitve in povzroči okvare na sušilnem stroju.
- Pralni stroji med delovanjem ustvarjajo močne vibracije. V določenih primerih se lahko tudi premaknejo, kar pomeni da bi lahko padli s sušilnega stroja.
Verjetno vas zanima tudi, če je za vertikalno postavitev pralnega in sušilnega storja nujno, da sta enakih dimenzij.
- Najpomembneje je, da imata pralni in sušilni stroj enako širino.
- Dobro je, da sušilni stroj ni globji od pralnega. Če je dimenzija globine sušilnega stroja nekaj centimetrov krajša od globine pralnega stroja , to ne bo predstavljajo resnejše težave.
- Včasih je najlažja pot ta, da izberete pralni in sušilni stroj iste blagovne znamke.
In še zadnje vprašanje – lahko vsak pralni stroj nosi težo sušilnega?
- Sušilni stroji lahko tehtajo tudi okrog 60 kg, kar pomeni da mora biti pralni stroj dovolj robusten, postavitev pa dovolj stabilna, da sušilni stroj ne poškoduje svojega “spodnjega soseda”.
- Večina proizvajalcev v navodilih za uporabo zapiše, če sta sušilni oziroma pralni stroj primerna za vertikalno postavitev.
Orodje in postopek postavitve
Pralni stroji med delovanjem povzročajo precejšnje vibracije, še posebej med centrifugiranjem, zato mora biti vertikalna postavitev dobro uravnotežena in trdno pritrjena.
Pri postavitvi je pomembno, da se odločite za nakup originalnih ali nadomestnih veznih elementov, ki bodo poskrbeli za varnost in stabilnost.
Vezni členi preprečujejo premikanje aparatov in zagotavljajo, da ne pride do neželenih poškodb. Nekateri modeli veznih elementov vključujejo tudi priročen izvlečni pladenj, na katerega lahko odložimo perilo, kar še dodatno poveča funkcionalnost prostora.
Ob veznem elementu boste za postavitev potrebovali še najmanj izvijač in vodno tehtnico. Postopek poteka nekako takole:
- Na pralni stroj namestite vezni element.
- Pravilno centrirajte sušilni stroj – z vodno tehtnico preverite, če je sušilni stroj popolnoma poravnan.
- S pomočjo veznega elementa pritrdite napravi skupaj.
- Pred prvo uporabo preverite stabilnost, za dodatno varnost lahko uporabite tudi gumijaste podložke.