Domača popravila

Misija “naredi sam”? Če se tudi v vas skriva navdušen in vešč mojster, ni razloga da ne bi za najbolj pogosta domača popravila poskrbeli kar sami. Vendar, ne glede na to, če ste že izurjen multipraktik ali pa se z domačimi popravili šele srečujete, se boste s pomočjo tega zapisa lažje pripravili na najbolj tipične domače zagate in preprečili najpogostejše napake. Ob tem pa prihranili kar nekaj denarja.
Popravila, s katerimi opravijo že dobra volja in osnovno orodje
#1 Menjava žarnice
Čeprav novejše sijalke oziroma žarnice odlikuje dolga življenjska doba, si vseeno od časa do časa nekatere izmed njih izborijo nekaj pozornosti in od nas zahtevajo menjavo. Ta je povsem preprosta, še največja napaka, ki jo lahko storite, je nakup napačne žarnice. Previdnost pa vseeno ni odveč: pred začetkom del vedno izklopite napajanje električnega omrežja.
#2 Čiščenje odtokov
Zamašeni odtoki so pogosta težava v gospodinjstvih. Domača popravila vključujejo bat za odmašitev, preprosta kemična sredstva za čiščenje odtokov ali vodovodno kačo. Če težava kljub temu vztraja, je čas, da pokličete vodovodarja.
#3 Popravilo manjših pohištvenih kosov
Je čas za pritrditev razrahljanega vijaka, zamenjavo kljuke ali popravljanje predalnika? Vse kar potrebujete je dobro električno oziroma ročno orodje.
Ste v timu “naredi omaro sam”? Potem ste se zagotovo že dobro informirali o potrebnih materialih, poteku izdelave posameznih stranic in načinu sestavljanja. Ob tem pa se ne pozabite opremiti tudi s pravimi svedri za les. Ti se namreč razlikujejo po svoji funkcionalnosti in končnemu rezultatu.
Ko na pomoč morata priskočiti znanje in natančnost
#4 Pleskanje sten
Pleskanje sten je eno izmed srednjetežkih domačih opravil. Pomembno je, steno pred pleskanje ustrezno pripravite, odstranite morebitno plesen, zravnate manjše razpoke … Od opreme boste zagotovo potrebovali kakovostno lestev, valjčke in ostale pripomočke.
Če je ideja za osvežitev sten zahtevna (denimo če vključuje različne tehnike beljenja sten, drzne barvne kombinacije in poslikave), svetujemo najem profesionalca.
#5 Polaganje ploščic v kopalnici
Keramičarji so trenutno med najbolj iskanimi mojstri, zato se veliko ljubiteljskih domačih mojstrov odloča za samostojno polaganje ploščic. Sledenje opravilo zahteva veliko natančnosti in potrpežljivosti. Še zlasti se lahko zalomi pri napačni postavitvi zasnove ploščic in njihovem rezanju. Pozabiti ne smete tudi na čas za strjevanje – prehitri posegi v obnovljen prostor lahko prinašajo tudi morebitne poškodbe na ploščicah. Preberite še več nasvetov o prenovi kopalnice.
#6 Vzdrževanje ogrevalnih in hladilnih sistemov
Redno čiščenje filtrov v klimatskih napravah in pečeh je nekaj, kar lahko storite sami. Prav tako lahko preverite delovanje termostatov in jih po potrebi zamenjate.
Za večja popravila ali servise ogrevalnih sistemov je najbolje najeti strokovnjaka, ki bo sisteme periodično pregledoval in skrbel za njihovo učinkovito delovanje. Čiščenje dimnika pa seveda zaupajte le dimnikarjem.
Najtrši oreh med domačimi popravili
#7 Popravilo ali zamenjava strehe
Delo na višini je že samo po sebi zahtevno. A kljub temu se kar nekaj domačih mojstrov odloča za zamenjavo strešne kritine brez najema profesionalnega tima. A, pozor: opravila se ne lotevajte sami, temveč vedno v družbi prijateljev oziroma družinskih članov.
#8 Postavljanje knauf sten
Pri postavljanju knauf sistemov je izjemno pomembno natančno merjenje in rezanje plošč. Za stabilnost je ključna tudi pravilna pritrditev plošč na stenske ali stropne konstrukcije. Plošče je treba pravilno privijačiti na nosilne profile, pri čemer je treba paziti na ustrezno razdaljo med vijaki in uporabo ustreznih pritrdilnih elementov.
Spoji se morajo pravilno zapolniti s fugirno maso, uporabite tudi ojačevalne trakove in površino gladko izravnajte. Na tak način boste preprečili pojav razpok, vidnih spojev in neenakomerne površine.
#9 Popravila na električni napeljavi
Delo z električno napeljavo je zelo nevarno in zahteva natančno poznavanje električnih sistemov, varnostnih standardov in zakonodaje. Napake lahko povzročijo električne udare, požare in poškodbe naprav.
Električna dela, kot so napeljava novih inštalacij, zamenjava glavnih omaric ali popravljanje kompleksnih težav, naj opravljajo le licencirani električarji. Sami pa lahko recimo zamenjate varovalke. Če se boste lotevali dela s kabli, ne pozabite na nakup ustreznih klešč za kable oziroma lupilcev kablov.
Ko se profesionalno sreča z ljubiteljskim
Pri nekaterih popravilih je smiselno kombinirati lastno delo s strokovno pomočjo, kar lahko zmanjša stroške in zagotovi kakovostne rezultate.
- Pri večjih projektih, kot je prenova doma, lahko sami opravite pripravljalna dela (odstranjevanje starih premazov, priprava površin ali denimo demontaža pohištva). Strokovnjaku prepustite bolj zahtevna dela (recimo električna ali vodovodna dela).
- Osnovna popravila in redno vzdrževanje lahko opravite sami. Potrebujete le nekaj iznajdljivosti, vrhunsko orodje in morda kakšen koristen nasvet, ki ga prejmete v poslovalnicah Inpos.