Kako se pripraviti na burne vremenske razmere

Kako se pripraviti na burne vremenske razmere

Avgusta 2023 so se številni lastniki stanovanj in hiš na več kot polovici slovenskega ozemlja soočili z ekstremnimi vremenskimi razmerami, ki so povzročile poplave in vlago.

 

Slaba izolacija stavb, ki je še posebej razširjena pri starejših objektih, je privedla do še večjih težav, saj so stene v teh nepremičninah ostale vlažne, pojavila se je plesen, občutek neudobja pa se je stopnjeval s prihodom nižjih jesenskih temperatur.  A, brez skrbi, za navedene nevšečnosti obstajajo rešitve, ki vam jih bomo razkrili v nadaljevanju.

 

Ob tem smo se prav vsi spraševali, kako se lahko na morebitno novo ujmo pripravimo in preprečimo večjo materialno škodo. Seveda ni vse v naših rokah, a previdnost ni odveč. Zato smo v tem prispevku zbrali tudi preventivne nasvete za izredne vremenske razmere.

 

Kaj storiti, ko je voda v kleti

 

Kadar vdre voda iz tal v kleti ali v kak drug prostor, je pomembno, da hitro in učinkovito ukrepamo in tako preprečimo resnejšo škodo na nepremičnini.

  • Nikoli ne podcenjujmo moč vode, saj lahko ta hitro naraste. Že če voda v kleti sega do kolen, se smatra za nevarno, še zlasti kadar je njen tok močan. Prav tako se z višanjem gladine vode povečuje možnost za električni udar.
  • Preden vstopimo v poplavljeno klet, obujemo gumijaste škornje in, če je le možno, nepremočljiva oblačila. Obraz zaščitimo z masko, saj je lahko poplavljena voda kontaminirana z različnimi bakterijami.
  • Nato preverimo, če je električna energija v območju izklopljena.
  • Če je voda v kleti nižja in je električna povezava varna, lahko vodo odstranimo s črpalko, industrijskim sesalnikom oziroma kar z vedrom. V primeru visoke vode, nemudoma pokličemo gasilce.

 

Voda v kleti

Vir: Shutterstock

 

Po umiku vode je pomembno, da se klet čim prej posuši in razvlaži.

  • V ta namen uporabimo razvlažilnik .
  • Za dodatni pospešek pri sušenju uporabimo grelec zraka, ki bo povečal temperaturo v prostoru in prispeval k odstranitvi vlage iz prostora.
  • Če je možno, prostor redno prezračujemo. Vanj lahko postavimo tudi ventilator. S kroženjem zraka se bo sušenje pohitrilo.

 

Ko je poplavljena klet suha, preverimo stanje poškodb na stenah in tleh. Po potrebi določeno stavbno pohištvo in dodatke zamenjamo oziroma popravimo. Če opazimo plesen, jo takoj odstranimo in nadaljujemo z uporabo razvlažilca, da preprečimo njen ponovni pojav.

 

Kaj storiti, če naš dom obišče prekomerna vlaga

 

Vlaga je pogosta težava še zlasti v nepremičninah, ki so grajene na mokrih predelih, ter v objektih s slabšo izolacijo. Ta namreč vodi do kondenzacije vlage na hladnih stenah, kar povzroča nastanek neprijetnega vonja, visokih stroškov ogrevanja, plesni in nevarnosti za ponovni pojav poškodb zaradi naravnih nesreč.

 

Če nismo prepričani, kolikšna je vlaga v našem domovanju, uporabimo higrometer. Ta je vgrajen v sodobnejše termometre, lahko pa ga kupimo tudi ločeno. Sprejemljiva stopnja vlage v prostoru je nekje do 65 %.

 

 

Naprava za merjenje vlage v prostoru

Vir: Shutterstock

 

  • Za odstranitev odvečne vlage uporabimo razvlažilnik zraka. Postavimo ga v najbolj vlažen prostor in počakamo, da naredi svojo čarovnijo.
  • Njegovo delovanje lahko dodatno podpremo tudi z grelcem zraka, ki prav tako pomaga v boju proti vlagi.

 

Ali smo lahko varni pred nevihto?

 

Čeprav nismo nikoli povsem varni pred nevihto in poplavami, lahko storimo marsikaj, da zmanjšamo možnosti nastanka poškodb na objektih in opremi.

  • Redno čistimo žlebove in odtoke, da lahko voda nemoteno potuje.
  • Okrog domovanja odstranjujemo suha in šibka drevesa, ki bi lahko poškodovala bližnje objekte.
  • Vedno imamo pri roki nujno opremo, kot so denimo agregat, svetilke, komplet za prvo pomoč in manjša zaloga hrane in vode.
  • Če vremenska napoved opozarja na nevihte, pospravimo vrtno pohištvo, igrala, orodje in tako preprečimo, da nanje vpliva močan veter.
  • Če je opozorilo resnejše narave in obstaja možnost razliva voda, okrog domovanja postavimo protipoplavne vreče.
  • Izklopimo elektronske naprave oziroma jih priključimo na prenapetostno zaščito.
  • Spremljamo vremenske razmere in če se stanje poslabša, skupaj s svojimi domačimi in hišnimi ljubljenčki domovanje zapustimo in izberemo varnejšo lokacijo.

 

 

Varni pred nevihto s protipoplavnimi vrečami.

Vir: Shutterstock

 

 

 

FAQ

1.

Koliko časa pred nevihto je dobro pričeti s zaščito doma?

Določena vzdrževalna dela, kot so denimo čiščenje žlebov in obrezovanje suhih dreves, izvajamo redno in ne samo v primeru napovedanih neviht. Ob napovedi nevihte pa poskrbimo za nujna opravila, kot je pospravljanje premičnih predmetov s terase in dvorišča.
2.

Kako ravnati v primeru tveganja za poplave?

Ob zgoraj naštetih nasvetih priporočamo še, da občutljive predmete pospravite v višja nadstropja. Predvsem pa je pomembno, da so vaši najbližji na varnem.
3.

Kaj storiti, če je voda v kleti že ob manjšem deževju?

Če je vdor podtalnice v klet pogost problem, se običajno odločimo za namestitev drenažnega sistema okoli temeljev hiše. Tak sistem pomaga preusmeriti podtalnico stran od temeljev in prepreči, da se pojavi voda v kleti.
4.

Ali razvlažilec res pomaga zmanjšati vlago po poplavah?

Da, razvlažilec zraka je zelo učinkovit pri odstranjevanju odvečne vlage iz zraka, kar pomaga preprečiti kondenzacijo, plesen in druge težave, povezane z visoko vlažnostjo.
5.

Kaj storiti, če po poplavi opazimo plesen?

Sledite nasvetom za odpravo plesni, a je ta vseeno pogosta težava v vašem domovanju? Za odkrivanje vira vlage lahko pokličete strokovno pomoč, po odpravi težave pa še vedno redno spremljajte vlago v prostoru s higrometrom in po potrebi uporabljajte razvlažilec.