Polaganje ploščic

Polaganje ploščic

Stroški prenove kopalnice gredo v nebo, vi pa iščete načine, kako prihraniti? Če imate radi izzive, se lahko sami lotite polaganja ploščic.

Če bi izvedbo tega opravila zaupali strokovnjakom, bi bila cena polaganja ploščic seveda odvisna od kvadrature površine (v povprečju približno nekaj sto evrov). Še več težav od cenovnega zalogaja lahko povzroča čakanje na profesionalne keramičarje, ki so eni izmed najbolj iskanih mojstrov. Polaganje ploščic namreč velja za zahtevno renovacijsko delo, ki ga večina raje  prepusti profesionalcem.

Kaj vse lahko gre narobe? Najpogostejše napake pri polaganju ploščic so: nepravilno pripravljena podlaga, neenakomerno nanašanje lepila, neupoštevanje zahtevanega časa sušenja, slaba poravnava ploščic in nepravilna uporabo fugirne mase. In rezultat? Ploščice se lahko hitreje odkrušijo in odstopijo, kar zmanjša njihovo funkcionalnost in tudi estetski videz.

Vendar, če imate dovolj poguma (in potrpljenja), če boste dosledno upoštevali spodnje nasvete oziroma za kakšnega dodatnega poklicali naše izkušene trgovce, bo polaganje ploščic zagotovo opravljeno z odliko.

Postopek polaganja ploščic

Osnovna oprema:

  • Rezalnik ploščic
  • Nazobčana gladilka
  • Gumijasto kladivo
  • Meter
  • Vodna tehtnica
  • Krtača ali gobica in vedro

 

Material:

  • Ploščice
  • Lepilo za ploščice
  • Po potrebi izravnalna masa
  • Hidroizolacijski premaz
  • Fugirna masa
  • Križci (distančniki) za fuge

 

 

Pri polaganju ploščic sta pomembni tako dolžina, kot tudi tehnika. Pravilne mere prostora so ključne že pri nakupu ustrezne količine ploščic. Če se polaganja ploščic lotevate prvič, priporočamo kakšen zavoj ploščic več, saj pri rezanju zagotovo ne boste tako natančni kot tisti, ki se s polaganjem ploščic srečujejo vsak dan. 

 

Priprava na polaganje ploščic

 

Tako kot pri večini gradbenih projektov je tudi pri polaganju ploščic čisto na začetku treba pripraviti površino. Ne glede na to, če se lotevate polaganja stenskih ali talnih ploščic, se lahko srečate z neravno površino, razpokami, v primeru prenov pa tudi delčki starih oblog in nanešenega materiala.

 

Preden bo na vašem renovacijskem urniku polaganje ploščic, poskrbite za ustrezno obdelavo površine z izravnalno maso. Pri polaganju talnih oblog je pogosta izbira samorazlivna izravnalna masa, za stene in strope pa pogosto uporabimo tudi izravnalne mase, ki nudijo dodatno izolacijo, in tako stene zaščitijo pred vdorom vlage, plesni in bakterij. Ali priporočamo njihovo uporabo tudi za polaganje ploščic v kopalnici? Vsekakor.

 

Čeprav ste pod estrihom že naredili hidroizolacijo, lahko s hitroizolacijskim premazom trenirate tudi direktno površino pod ploščicami. Za najboljše rezultate uporabite Ceresit hidroizolacijski sistem.

  • Čisto, suho in vpojno površino premažite s temeljnim premazom in ga pustite sušiti nekaj ur.
  • S čopičem nanesite sloj hidroizolacijskega premaza. Začnite s talnim odtokom, območji vhoda cevi, spoji in vogali, nato nadaljujete s stenami in tlemi.
  • Na fuge položite potrebne zaščitne hidroizolacijske trakove.
  • Po nanosu prvega sloja počakajte nekaj ur in nanestite še drugega.
  • Počakajte še nekaj ur, nato lahko nanesete lepilo za ploščice.

Lepljenje in rezanje ploščic

 

V naši ponudbi najdete različna lepila za keramične ploščice, ki jih še zlasti uporabljamo za polaganje ploščic v kopalnici in notranjih prostorih. Lepilo ne sme biti pretekoče, ne presuho. Pomembno je, da ga zmešate v takšnem razmerju, ki je predpisano  v navodilih in da je po mešanju povsem gladko.

 

Načrt za polaganje ploščic pripravite z merami prostora v mislih. Eden izmed najbolj tipičnih amaterskih spodrsljajev je, da s polaganjem pričnete v kotu in se premikate proti sredini. Bolje je, da s polaganjem začnete v centru površine, nato nadaljujete proti kotom in tam ploščice ustrezno razrežete.

 

Lepilo vedno nanašamo na površino in ne na ploščice. Z nanosom lepila pričnite na stenah. Lepilo nanesite enakomerno, pri čemer vam lahko pomaga zobata gladilka. Ploščice položite na lepilo, rahlo jih pritisnite ob površino ter nežno potolčite z gumijastim kladivom. Za enakomeren razmik poskrbite s plastičnimi distančniki (pravimo jim tudi križci za fuge).

 

Sedaj je čas, da se lepilo posuši, vi pa se lahko potrepljajte po ramenu, kajti levji delež polaganja ploščic je za vami.

 

Fugiranje ploščic

 

S fugami lahko vašim izbranim ploščicam date piko na i. Z izbiro fugirne mase v odtenkih, ki so podobni ploščicam, poskrbite za decenten videz. Če posežete po bolj kontrastnih kombinacijah ploščic in fug, pa bo rezultat ravno nasproten: dodatno boste poudarili obliko, vzorec ali teksturo ploščic. Med fugirnimi masami Ceresit je vrsta barvnih odtenkov, vsem pa je skupna ena lastnost: narejene so po tehnološko napredni formuli.

 

Fugirno maso vedno nanašamo diagonalno na čisto in povsem suho površino s fugirno lopatico. Zapolniti moramo prav vse fuge do višine ploščic.  Odvečno maso po nanosu čim prej odstranimo, saj se bo drugače strdila.

 

Ko se fugirna masa posuši, ploščice dokončno očistimo z gobico in uživamo v končnem rezultatu opravljenega dela. 

 

 

Kaj pa polaganje ploščic na balkonu?

Za zunanje površine se običajno uporabljajo prilagojene ploščice. Njihova površina je protizdrsna, s čimer nas varujejo pred padci v hladnejših mesecih. Prav tako so običajno bolj robustne in zato odporne na vse vremenske razmere.

 

Polaganje ploščic na balkonu je še nekoliko zahtevnejše od polaganja ploščic v kopalnici.

  • Pred samo izdelavo estriha na balkonu je nujno poskrbeti za ustrezno hidroizolacijo.
  • Pri polaganju ploščic je treba upoštevati naklon. Zunanje površine so namreč lahko izpostavljene obilnejšim padavinam in zato moramo preprečiti nabiranje vode na balkonskih površinah in njeno odtekanje proti hiši.
  • Tudi lepilo mora biti prilagojeno vsem vremenskim razmeram. Bolj kot so lepila fleksibilna, manj so vodoodporna. Za lepljenje ploščic na vodotesne podlage uporabite prilagojena Ceresit lepila. Uporabljate jih lahko tudi za lepljenje ploščic s talnim ogrevanjem in v bazenih.
  • Ploščice je dobro polagati pri višjih temperaturah, vendar temperature nad 30 °C lahko vplivajo na utrditev lepila.