Mit ali resnica: prezračevanje doma

Mit ali resnica: prezračevanje doma

Ne glede na to, koliko časa preživimo doma, svež zrak v prostorih še kako poskrbi za naše dobro počutje. Prezračevanje doma je prava znanost – na to temo je nešteto zapisov. Tudi če boste za mnenje povprašali vaše prijatelje, bo vsak zagotovo imel različno predstavo o tem, kaj je zanj svež zrak in kako pogosto je treba prezračevati prostore.

 

Zato smo na enem mestu zbrali najbolj tipične nasvete in mite o prezračevanju, da enkrat za vselej poskrbimo za prijetno dihanje s polnimi pljuči. Četudi v zaprtih prostorih vašega domovanja.

 

#1 Prostore prezračujmo samo v toplih dneh.

 

Mit. V splošnem pomeni prezračevanje proces izmenjave zraka med notranjim in zunanjim prostorom. Zakaj prezračevati prostore? Da poskrbimo za kakovost zraka, odstranimo neprijetne vonjave, vlago in tako posledično vplivamo na pojav zloglasne zidne plesni. Zato je prezračevanje pomembno v vseh letnih časih.

 

Ogrevanje in prezračevanje (ter tudi hlajenje in prezračevanje) gresta z roko v roki, ne glede na zunanje temperature:

  • V toplejših mesecih prezračujte zjutraj in zvečer. Takrat je zunanja temperatura nižja, kar pomeni da se tudi prostor ne bo pregreval. Ob tem poskrbite za ustrezno zaščito pred insekti in prezračujte dobrih 10-15 minut. Vloga klimatskih naprav in ventilatorjev je v teh mesecih še toliko izrazitejša. p. s. Če se klima znajde v vaši košarici izven sezone hlajenja, vam je običajno na voljo s kakšnim popustom, kar je zagotovo dodatni plus.
  • Jeseni je prezračevanje bistveno zaradi nižanja temperatur, ki jim sledijo vlažna obdobja. Takrat naj bo prezračevanje nekoliko krajše kot poleti, da bodo tudi toplotne izgube minimalne.
  • Pozimi prostor prezračujte večkrat na dan ampak za zelo kratek čas. Zadostovali bosta že 2 minutki svežega zraka in prostor bo kot nov. Nekoliko daljše prezračevanje si lahko privoščite ob sončnem vzhodu ali zahodu, saj lahko takrat sončna energija poskrbi za naravno ogrevanje prostora.

 

#2 Prezračevanje kopalnice je nepotrebno, če ima ta okno.

 

Mit. S kopalniškimi ventilatorji poskrbimo za hitro izmenjavo zraka in predvsem reševanje težav z neprijetnimi vonjavami. Če je kopalnica večino časa vlažna oziroma če se v njej nahajata pralni in sušilni stroj, je ventilator za kopalnico še pomembnejši.

 

Torej, če načrtujete prenovo kopalnice in se boste odločili za dodatno kopalniško okno, vanjo vseeno namestite ustrezen ventilator. Pri tem bodite pozorni predvsem na njegovo zmogljivost, porabo, glasnost in  stopnjo izolacije, ki ga ščiti pred mokroto. Če ste se “zagledali” v ventilator bele barve, pa izberite takšnega z UV premazom, ki osnovno barvo ščiti pred porumenelostjo.

 

 

#3 Ventilator ne potrebujemo, če imamo vgrajen sistem rekuperacije.

 

Načeloma drži. Rekuperacija (še zlasti tista, kombinirana z ogrevanjem in hlajenjem na  kanalsko vpihovanje) poskrbi za svež zrak v vseh prostorih.

 

V Inposu opažamo, da če je sistem rekuperacije kakovosten, ni potrebe po stropnih ventilatorjih, se pa tu pa tam kdo odloči za vgraditev dodatnega ventilatorja v kopalnici. Marsikdo ga vgradi že zato, da si zagotovo večjo  zasebnost v kopalnici.

 

#4 Če odprem dva okna, bo toplotna izguba večja.

 

Odvisno, kje se okna nahajajo. Če bi odprli sosednji okni, bi načeloma bila toplotna izguba večja. Če bi odprli okni, ki sta vgrajeni na nasprotnih si straneh prostora, pa bi dejansko poskrbeli za prečno prezračevanje in boljše kroženje zraka. Posledično bi se zrak enakomerno izmenjeval brez odvečnih izgub toplote. Odpiranje oken je torej zaželeno, če le je premišljeno in spoštuje osnovne fizikalne zakone.

 

#5 Ventilatorji porabijo veliko energije

 

Mit. Večina sodobnih ventilatorjev je zasnovanih tako, da delujejo z minimalno porabo energije. Energetska neučinkovitost je bila namreč ena izmed šibkih točk ventilatorjev v preteklosti, zato so se na tem področju daleč najbolj razvili in izboljšali.

 

 

#6 Če ne smem namestiti klimo, se lahko poslovim od svežega zraka.

 

Mit. Ventilatorji, še zlasti če so postavljeni na strateških mestih v prostoru, lahko prav tako odlično razpihajo zrak. Opazujte recimo, delovanje kopalniških ventilatorjev, ki se nahajajo na različnih mestih — če so vgrajeni v središču prostora, bodo precej bolj učinkoviti, kakor če se nahajajo v najbolj oddaljenem kotu kopalnice. Podobno velja tudi za ostale prostore – stropni ventilator naj bo nameščen na sredino sobe, ki jo želite ohladiti. Pri tem si lahko pomagate tudi z namiznimi ali samostoječimi ventilatorji, ki jih lahko poljubno premikate po prostorih.

 

 

Namestitev ventilatorjev priporočamo zlasti tistim, ki hitro začutijo neprijetne posledice hlajenja s klimo, kot so glavoboli ali prehladi. Kljub temu pa poskrbite, da je med vami in ventilatorjem ustrezna razdalja. Prav tako anj se v bližini ventilatorja ne nahajajo tkanine, nitke ali kakšen drug material, ki bi se lahko zapletel v njegove pahljače. Navsezadnje previdnost ni odveč niti v primeru dojenčkov, malčkov in hišnih ljubljenčkov.

 

FAQ

 

  • Je treba prostore prezračevati samo poleti?

 

Ne, prezračevanje doma je aktivnost, ki jo morate izvajati v vseh letnih časih in ne glede na temperaturo. Smisel prezračevanja namreč ni samo ohlajanje notranjega prostora, temveč izboljšanje kakovosti zraka..

 

  • Je prezračevanje kopalnice nujno, tudi če imamo v njej okno?

 

Ker je kopalnica izredno vlažen prostor, priporočamo, da vanjo namestite ventilator, četudi ima lastno okno. Pri tem je pomembno, da izberete model, ki je prilagojen za kopalniško uporabo.

 

  • Kakšna so pravila za odpiranje oken, da ne vplivamo preveč na temperaturno spremembo in toplotne izgube v prostoru?

 

Poleti in spomladi načeloma prezračujte v hladnejših delih dneva in za daljši čas (10-15 min), pozimi pa večkrat na dan za krajši čas (1-2 minuti). Jeseni uberite srednjo pot in prezračujte več v vlažnih dneh.

 

  • Ali lahko ventilator nadomesti klimatsko napravo?

 

Klimatske naprave so precej bolj zmogljive kot ventilatorji in zato ustvarjajo drugačen občutek  hlajenja. Kljub temu pa lahko z namestitvijo ventilatorjev na prava mesta v prostoru poskrbimo za optimalno kroženje zraka in se približamo učinku hlajenja, ki ga dosežemo s klimatskimi napravami.

 

  • Ali s prezračevanjem vplivamo na nastanek zidne plesni?

 

Da. Prezračevanje poskrbi, da se vlažen in onesnažen zrak poslovi iz prostora. Težave s plesnijo se namreč pojavijo ob visoki vlažnosti v prostoru, ki je posledica kuhanja, tuširanja, obratovanja raznih naprav ipd. Če preveč vlažen zrak ne odstranimo iz prostorov, je torej tveganje za razvoj plesni večje.